Српски члан Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић поручила је да на састанку чланова Предсједништва са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом уопште није била тема чланство БиХ у ову алијансу.
"Занимљив, конструктиван разговор. Ја бих рекла да је била прилика да свако од нас изнесе своје ставове. Али, исто тако да чујемо и од њега када су у питању одређена глобална кретања, оно што се односи на нашу регију", рекла је Цвијановићева и додала:
"Наравно да наше људе интерресује да ли неко инсистира на чланству. То уопште није била тема, осим уз коментаре које је дао генерални секретар, рекавши да је то ствар опредјељења сваке државе, да никада НАТО не врши притисак на некога да постане члан, а све и да се ми слажемо око тога да БИХ није испунила услове и да се такво нешто не би могло десити одмах".
Поручила је да сматра да НАТО разумије ситуацију у БиХ када је у питању то неслагање.
"Ја сам рекла да остајемо опредијељени да развијамо сарадњу са НАТО-ом, онако како смо се договорили - да нема сагласности када је у питању чланство", каже Цвијановићева.
Истакла је да је опет било неслагања са друга два члана Предсједништва.
"Посебно са господином Бећировићем. Он има своје ставове које је изнио тамо. Али ћу рећи да је ово за мене био састанак на којем сам могла да видим да у суштини ту и нема никаквих притисака. Поруке генералног секретара су биле такве да он сматра да све што се дешава у БиХ мора да буде домаћи производ за рјешавање, да смо ми ти који морамо утврђивати одређене ствари, дефинисати наше кораке, да не очекујемо да ће нам неко то са стране ријешити чаробним штапићем", поручила је српски члан Предсједништва.
Каже да је Столтенберг рекао да нема безбједносне кризе у БиХ како неки покушавају то да представе.
"Ја сам рекла да веома често покушава да се манипулише, настојећи да се пошаљу слике у свијету како је Република Српска крива за одређене ствари. Мени је важно да та врста капацитета за неки унутрашњи сукоб не постоји у БиХ. Ми смо врло јасно добили такав одговор. Постојало је интересовање како су се кретале ствари за продужетак мисије АЛТЕА. Дакле, у погледу безбједности нигдје није била препозната нека проблематична која би угрозила БиХ", каже она.
Додала је да је на састанку рекла да све што се дешава у БиХ, дешава се у политичкој арени, да ми у Републици Српској бранимо Устав, бранимо уставност БиХ и Републике Српске, да ми желимо да будемо привржени Дејтонском споразуму.
"Али није Дејтонски споразум оно што неко хоће да га истумачи сада, него је Дејтонски споразум оно што тамо пише. И рекла сам да апсолутно не прихватам да може било који појединац да може да се поставља изнад демократски изабраних институција, да он супституише нешто што треба да раде парламенти. Наравно, они кажу 'ми препознајемо високог представника као дејтонску категорију', то је рекао и господин Столтенберг. Препознајем и ја, није проблем, али онако како је то Дејтон рекао, а не да неко ради нешто што му Дејтон није дао за право. Дакле, ту је то мало, да кажем, неслагање, али ја мислим да они не располажу тим информацијама и они не знају овако како ми можемо да опишемо одређене ствари, јер смо управо ми ти који на својим леђима носимо терет тих високих представника који су радили ствари за које нису добили овлаштења по меународном праву. Али, ово је добра прилика да се то искомуницира".
Говорећи о ставовима које је Бећировић износио, Цвијановићева каже:
"Он има своју политичку агенду, ја имам своју политичку агенду. Ја сам сигурна да боље разумијем ствари у оквиру БиХ, него што их он разумије. Он показује једно нестрпљење, показује једно непоштовање, показује једно одсуство жеље да разумије све оне са којима живи. Ја сам дубоко на линији онога што јесте Дејтонски споразум и оно што јесте децентрализована структура БиХ, јер је и коначно таква структура добила подршку свих нас, а не нека имагинарна коју ће пропагирати Бећировић или неко други. Према томе, то је политичка арена. Он има право да изнесе свој став, ја имам право да изнесем свој став. Оно што мене брине у комуникацији с неким колегама, не говорим ту само о њему, јесте кад ви препознате да ту заиста има нетрпељивости и да ви стално морате куцати на нека туђа врата да бисте ви причали против мене".
"Ево и овај састанак се користи на тај начин. 'Знате, има Република Српска, Република Српска ради то и то'. Чекајте, а шта ви радите да очувате ову земљу? Ево ја питам 'Шта ви, људи, радите, пошто стално причате против Републике Српске, да очувате ову земљу?' Ништа не радите да је очувате. Мислите да ће вам је чувати неко са стране, па који год гост да вам допђе овдје ви ћете њему да кукате на Републику Српску, а онда ће он, забога, да вам спаси државу. Дакле, то тако не иде".
Српски члан Предсједниптва је рекла да су и на овом састанку добили одговор од Столтенберга - "Ви сами, који живите овдје сте одговорни за своју државу".
"Ви сте одговорни за стање овдје, ви сте одговорни да нађете рецептуру за то да заједно живите. Наводећи примјере из историје из скандинавских земаља које су прошле страшне ратове у историји и Њемачку и Француску, које су могле након тога да наставе. Човјек је једноставно указао на то и рекао 'то је ваша ствар. Ви се позабавите тиме и будите одговорни да то ријешите. Немојте очекивати да вам ми то рјешавамо'", Закључила је Цвијановићева.