Још се не зна да ли ће и када сада већ бивши партнери на нивоу БиХ поново сјести за исти сто. Састанак и разговор о несугласицама је прије два дана најавио лидер ХДЗ БиХ.
Позива ипак још нема, каже данас предсједник СНСД.
"Свако онај ко жели с нама да разговара ми ћемо прихватити, да ли ће бити или неће не зна. А и не тежим нешто томе", рекао је Милорад Додик.
Станке Тројке су у процедуру већ упутиле иницијативе за смјену два СНСД-ова министра у Савјету министара. Ипак, ни Срђан Амиџић, ни Сташа Кошарац нису против састанка који је најавио Човић. На уступке ипак не пристају, макар и ако због тога дефинитивно остану без фотеља.
"Ми нисмо спремни да платимо цијену ту да се нешто пребацује са нивоа Српске на ниво заједничких институција, по цијену тога да ми који сада обављамо неке функције, те функције више не обављамо, једноставно живот иде даље", каже Срђан Амиџић, министар финансија и трезора у Савјету министар БиХ.
"Имамо и те како приоритетну обавезу да заштитимо наш интерес и примарна наша обавеза је била да кроз политичко дјеловање, уставно, кредибилно, демократско, штитимо интересе Републике Српске и што смо то и урадили", рекао је Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ.
А питање је да ли би тако сви из Српске. До сада нису. Очигледно је, кажу у СНСД, да је опозиција спремна да тргује интересима Српске, како би се Тројци нашли као прихватљива алтернатива.
"Смијените и колегу Кошарца и мене, то је природно, желите да обављате те функције, нека буду и Вукановић и Бореновић и Шаровић, али дајте да имамо већину да ће ти Срби бити у Савјету министара. Или њих апсолутно не интересује како ће се доносити закони, битно је да та мржња буде задовољена, остале ствари их апсолутно не интересују", каже Амиџић.
Бранислав Бореновић је прошле седмице отворено позвао посланике да гласају против приједлога СНСД да он буде замјеник предсједавајућег. Па тако већ скоро двадесет дана, након што је гласовима из Федерације и опозиције из Српске смијењен Небојша Радмановић, у колегијуму Представничког дома нема ниједног Србина. У сриједу би парламент требало да расправља о смјени Елмедина Конаковића са министра спољних послова. Тешко да ће муслимани у другом ентитету из којих год партија долазили и колико год несугласица између себе имали, дозволити да изгубе и један бошњачки глас у заједничким институцијама. Међу Србима таквог јединства, нажалост и даље нема. И тешко да ће иједан састанак то да промијени.