Реџеп Салић и Сенада Мухаремовић уплатили су по 36.000 КМ. Тачније, 100 КМ по дану коју су требали провести у затвору.
Кантонални суд у Сарајеву правоснажно је у децембру прошле године осудио Јасмина Ћеримагића, Сенаду Мухаремовић и Реџепа Салића, бивше директоре завода који се бави бригом о дјеци и омладини с потешкоћама у развоју у Пазарићу.
Ћеримагић је осуђен на четири и по године затвора, док су Мухаремовић и Салић добили затворску казну у трајању од по годину.
Ћеримагић иде иза решетака
Наиме, овом пресудом потврђене су осуђујуће пресуде коју је Општински суд у Сарајеву изрекао у јулу прошле године.
Док је казна за Ћеримагића остала иста, смањене су казне за друго двоје осуђених – Мухаремовић и Салић, који су у првостепеној пресуди били осуђени на по четири и по године затвора.
Истовремено, правоснажном пресудом, забрањено им је обављање било какве функције и позива у установама за заштиту особа са душевним сметњама у трајању од десет година.
Међутим, према информацијама "Рапорта", Салић и Мухаремовић неће ни дана провести у затвору. Они су искористили законско право и откупили казну затвора.
Ова информација потврђена је за "Рапорт" из Општинског суда у Сарајеву.
“У вези са Вашим упитом обавјештавамо Вас да су осуђена С.М. и осуђени Р.С. поднијели Захтјев за замјену казне затвора у новчану казну. Суд је донио одлуку којом се усваја наведени Захтјев те су, увидом у ЦМС, осуђени путем пуномоћника доставили доказ о уплати новчане казне”, речено је из Суда.
Салић и Мухаремовић уплатили су по 36.000 КМ. Тачније, 100 КМ по дану коју су требали провести у затвору.
Иначе, новим измјенама Кривичног закона ФБиХ који још није ступио на снагу пооштрена је казнена политика.
Шта каже нови закон
“Казна затвора изречена у трајању до једне године не може се замијенити новчаном казном за кривична дјела против уставног поретка Федерације, трговине људима и организоване трговине људима, кривична дјела против полне слободе и морала, кривична дјела полног злостављања и искориштавања дјетета и кривична дјела против брака, породице и младежи”, наводи се у новом закону.
Истрага је покренута након што је посланик Наше странке Сабина Ћудић објавила фотографије из просторија Завода на којима су поједини штићеници везани за кревете или радијаторе.