У православној традицији и народном вјеровању постоји и неколико неписаних правила које би вјерници требали да ураде данас, односно дан након Благовијести.
Српска православна црква и њени вјерници јуче су прославили Благовести, који се увијек обиљежава 7. априла, и у хришћанском календару сматра се једним од најблагодарнијих празника, а слави се сјећање на "блажене вијести" које је архангел Гаврило доставио Богородици саопштивши јој да ју је Дух Свети одабрао за мајку Исуса Христа.
У православној традицији и народном вјеровању постоји и неколико неписаних правила које би вјерници требали да ураде данас, односно дан након Благовијести.
Молитва и захвалност
Народно вјеровање налаже да и дан након Благовијести носи енергију благослова због чега се налаже да сви, а поготово жене, помоле Богородици Мајци и захвале јој што је Исуса Христа донела на свијет. Такође, препоручује се да се данашњи дан проведе мирно, спокојно и у духу добра.
Одмор
Наши стари некада су имали "резервисан" дан одмора након Благовијести јер, као што је већ наведено, данашњи дан треба да се проведе у миру, молитви и захвалности па се због тога некада одмарало од тешких физичких послова, поготово у домаћинству или на њиви.
Строг пост
Како су Благовијести сваке године 7. априла увијек улазе у вријеме Великог васкршњег поста. Међутим, за све православне вјернике који посте на Благовијести је дозвољен пост на риби, али већ сутрадан односно од данас, 8. апирла, враћа се строги јеловник - без рибе и уља.
Доброчинство
На данашњи дан вјерује се да је благодетно помоћи некоме ко нема, на било који начин, а многи наши стари односили су храну која је претекла сиромашнима. Стога, у продужетку празничног духа, обрадујте некога неким лијепим гестом, топлим оброком или утјешним ријечима.