Српска православна црква (СПЦ) и њени вјерници славе дана Светог апостола и јеванђелисту Матеја. Овај дан у црквеном календару је означен подебљаним, црним словом.
Матеј је био Јеврејин и богати порезник и сакупљао је приходе на путу који је од Капернаума прелазио из Галилеје у Сирију. Данас је, кажу, добро прочитати Јеванђеље које је он написао, али и платити све порезе и дугове.
Порезници нису били омиљени у народу, нико их није цијенио и држао их је за корумпиране и обредно нечисте. Матејев живот се промијенио када га је Исус Христ позвао да га слиједи, а касније га је Христ уврстио међу 12 апостола.
Наоружан божанском силом, проповиједао је хришћанство и исцјељивао болесне, изгонио ђаволе, лијечио губаве и васкрсавао мртве.
Матеј је био очевидац и свједок Исусовог живота и земаљске смрти, васкрсења и узношења на небо. Апостол је, по пријему Светог Духа, прво проповиједао јеванђеље у Палестини, у Јерусалиму и околини.
По одласку из Јерусалима проповедао је хришћанство у Македонији, Сирији, Етиопији.
Према предању, Свети апостол Матеј је написао прво јеванђеље - Свето јеванђеље по Матеју, те се назива и јеванђелист Матеј.
Матеј се сматра заштитником цариника, порезника, банкара и рачуновођа. Слава Свети Матеј - Матијевдан, распрострањена је међу Србима у Херцеговини. Управа царина Србије обиљежава Матијевдан као своју крсну славу од 2001. године.
Каже се да Свети Матеј никада није јео месо, него се хранио поврћем, воћем и житарицама.
Ову молитву данас би требало изговорити:
"Усредно от митници ко звавшему владицје Христу, јавлшусја на земљи человјеком за благост, тому посљедовав, апостол избраниј јавилсја јеси и благовјестник јевангелија всељењеј велегласен. Сего ради чтима честнују памјат, твоју, Матеје богоглагољиве, моли милостиваго Бога, да грјехов остављеније подаст душам нашим."
(Телеграф)