У дигиталном свијету, интернет је попут раскошног базара гдје се окупљају људи са свих страна свијета. Али, као и на свакој другој тржници и овдје се скривају они који чекају да ухвате наивне пролазнике. Свака ваша објава, податак може постати сфера интересовања превараната.
У извјештају који објављује Свјетски економски форум, криминалне сајбер-организације су почеле да се удружују, а вјероватноћа да ће неко бити ухваћен и осуђен износе мање од 0.05 процената - и то у Америци. Чини се као да су постали прави мађионичари који доводе у заблуду и оне најпроницљивије, а оно што људе најчешће наводи да оставе своје податке је...
"Неразмишљање о томе шта раде у том тренутку и недостатак свијести да постоје људи који вас врбују на интернету и који желе да вам нанесу одређену штету", каже стручњак за дигитални маркетинг Срђан Дукић.
Не само да могу изазвати финансијске губитке, већ и емоционалне трауме за оне који постану жртве. У свијету гдје је сваки клик нова прилика, а свака реклама ново обећање, сплетке нису препрека купохоличарима.
МУП Републике Српске упозорио је на нови облик интернет преваре. Преваранти шаљу СМС поруке у којима се лажно представљају као БиХ Пошта, тражећи од корисника да ажурирају своје податке како би преузели наводну пошиљку или поруџбину.
"У овим случајевима покушавамо да спријечимо одређену трансакцију, да тај финансијски губитак буде спријечен или умањен. Уз све то што прикупљамо све чињенице, доказе који се односе на одређено дјело, сарадња са оштећеним је веома важна, да оштећени има ту информисаност да треба да сачува све што се тиче тог кривичног дјела, да ли комуникација, да ли инструкције о уплати, да ли је то нека имејл порука, СМС порука, да ли је комуникација била кроз неку апликацију и јако је важно да сву ту документацију оштећени достави и истрага се одвија у два правца. Један је тај технички, гдје гледамо техничке елементе, до тог финансијског гдје су све те уплате вршене, да ли код нас или у иностранству, који сервис за плаћање је кориштен и слично“, каже начелник Јединице са високотехнолошки криминалитет Министарства унутрашњих послова Републике Српске Оливије Зимоња.
Преваре које се шире путем СМС порука користе и психолошке трикове у циљу добијања личних података, односно новца.
"Најпознатији начин преваре, с којим имам осјећај да су се сви суочили с тим, су фамозне СМС поруке које вас обавјештавају да сте добили неки пакет, а ви знате да нисте ништа поручили, шта је сад ово. Унутар те поруке вас позивају да кликнете на неки линк, упишете своје податке и тако даље. То су поруке које у ствари хоће да дођу до ваших картичних података, до ваше адресе, до ваших других приватних података, али главни циљ ту је да оставите податке са своје платне картице. Наравно, они не играју ту само на наивност или неинформисаност потенцијално људи који ће добити ту поруку, него може се десити да све ви стварно наручили неки пакет и да га чекате и вама стиже та порука и ви мислите 'нема шта, то је везано за наруџбу коју сам затражио, хајде да упишем своје податке'", каже стручњак за дигитални маркетинг Срђан Дукић.
У наставку погледајте детаљније: