Док грандиозно плове Требишњицом радо застану и позирају пред сваким објективом. Ни наш им није сметао.
Не тако давно лабудови су из београдског Золошког врта стигли у град подно Леотара. Брзо су се прилагодили и сродили са Требишњицом.
Прије годину и по дана у Требиње су стигла два пара лабудова. Данас Требишњицом плови њих десетак. Циљ је цијело јато, око 30.
Украсили су и ријеку и град. Потврђују то и из локалне Туристичке организације и кажу да су лабудови на скоро свакој слици бисера на југу.
"Скоро па свакодневно добијамо фотографије у наше инбоксе које говоре како су лабудови прелијепи, шаљу своје фотографије ми их објављујемо. Дефинитивно то је лијеп детаљ, лабудови као лијепа животиња додатно су оплеменили цијели простор и дио ријеке Требишњице у центру града", рекао је Никола Кокић, портпарол ТО Требиње.
Већина Требињаца али и њихови гости воде рачуна о овим љепотанима ипак највише пажње им посвећују људи из Центра за одрживи развоји и екологију. Александар Вукановић каже да ове птице на југу Српске за сада уживају.
"Очигледно да и ова клима и сама ријека Требишњица годе им као и биљни и животињски свијет ријеке и приобаља, тако да су од првог дана они баш све добро прихватили", рекао је Александар Вукановић из Центра за одрживи развој и екологију Требиње.
Лабудови траже сигурност па ноћи проводе на мирнијим дијеловима ријеке, дан је резервисан за град. Највећа опасност влада од паса али и неодговорних појединаца.
"Исто тако је примјећено на пар мјеста да је неко покушавао да повриједи саме птице и онда бих стварно искористио ову прилику да апелујемо на све наше суграђане да се према овако дивним животињама и опходимо на један примјерен и достојанствен начин", додао је Вукановић.
Лабудови су птице селице. Ако им на југу не буде пријатно лако могу раширити крила и отићи на неко за њих љепше мјесто.