Фонд здравственог осигурања Републике Српског од овог мјесеца финансира неколико нових лијекова која се налазе на Листи лијекова који се издају на рецепт. Ријеч је о лијековима који се користе у лијечењу улцерозног колитиса, дијабетеса типа два, терапија који се користи у лијечењу инфекције дјеце узроковане бактеријама осјетљивим на пенцилин, али и нови дозни облик у лијечењу снижавања липида код осигураника са кардиваскуларним здравственим проблемима.
Тако се на Листу А уводи нови лијек "феноксиметилпеницилин" прашак за орални раствор у дози од 250 mg/5 ml како би се побољшала доступност лијекова који се користе у случају инфекција дјеце узроковане бактеријама осјетљивим на пенцилин. Будући да је током прошле године владала несташица антибиотика који се користе за ову намјену, Стручна комисија ФЗО РС предложила је да се овај прашак уврсти на Листу лијекова како би осигураници имали бољу доступност. Лијек је намијењен дјечијој популацији, што значи да га у потпуности финансира ФЗО РС, јер су дјеца до 18 година ослобођена плаћања партиципације.
Када је ријеч о Листи Б гдје је лично учешће осигураника, односно партициапција 50 одсто без изузетка, уводе се три нова лијека и то за лијечење дијебатеса типа два (dapagliflozin филм -таблете од 10 mg), улцерозног колитиса и нови дозни облик у лијечењу снижавања липида код осигураника са кардиваскуларним здравственим проблемима. Сви ови лијекови доприносе ефикаснијем лијечењу и практичнијој примјени. Примјера ради, нова доза лијека која се уводи за лијечење акутних епизода и одржавање ремисије улцерозног колитиса се користи једном дневно за разлику од сличних терапија које се налазе на листи и које се морају користити више пута у току дана.
Дакле, циљ увођења нових лијекова на листе Фонда јесте обезбјеђивање савременијих терапија које ће унаприједити квалитет живота обољелих осигураника у складу са препорукама здравствене струке.
Иначе, финансирање и увођење нових лијекова на листе Фонда представљају континуирану праксу усмјерену на побољшање доступности терапија и ефикаснијег лијечења. Ови кораци су резултат пажљивог анализирања потреба осигураника, узимајући у обзир препоруке струке и расположива финансијска средства. На тај начин, настојимо осигурати континуирану подршку здрављу осигураника и праћење савремених трендова у медицини, а и да осигураници издвајају што мање новца за лијекове.