Атопијски дерматитис није само болест коже, он ремети квалитет живота и изазива друге здравствене тегобе због чега у лијечење треба укључити читав тим љекара, рекла је начелник Клинике за кожне и полне болести Универзитетског клиничког центра (УКЦ) Републике Српске Јагода Балабан.
У УКЦ-у у Бањалуци је данас организована Школа атопије за родитеље дјеце обољеле од екцема.
Балабанова је навела да се други пут организују школа атопије која је у свијету препозната као важан едукативни начин за родитеље чија су дјеца обољела од атопијског дерматитиса.
Педијатар и имунолог из Клинике за дјечије болести Желимир Ерић рекао је да атопијски дерматритис лијече дерматолози, али се укључују и имунолози ако има потребе.
Генерални директор УКЦ-а Републике Српске Владо Ђајић рекао је да екцем ствара велике проблеме и онемогућује нормално функционисање дјеце са посљедицама у њиховој каснијој доби.
"Наша обавеза је да едукујемо здравствене раднике, љекаре, родитеље и становништво да боље разумију овај проблем, те да омогућимо примјену савремене терапије да тегобе буду што мање и коначно да излијечимо све и једну болест", рекао је Ђајић новинарима.
Појам атопија представља насљедну склоност која се манифестује бурнијим реаговањем на уобичајене стимулансе из спољашње средине - алергене.
Манифестације атопије могу бити на кожи када се говори о екцему-алергијском дерматитису, на дисајним органима – астма или алергијски ринитис и на очима када се јавља алергијски конјуктивитис.
Ово обољење се јавља код 20 до 30 одсто дјеце предшколске доби, већина дјеце га прерасте одрастањем, али пет до 10 одсто носи симптоме и у одраслој доби.