У Сарајеву су се појавили наводи да више није могуће без рецепта купити поједине лијекове, а ријеч је о лијековима за које се тврди да је раније било могуће купити без рецепта. Међу тим лијековима су кафетин, андол и бруфен као они који се често користе.
У Кантоналној управи за инспекцијске послове (КУИП) у Сарајеву су напоменули да континуирано контролишу издавање лијекова те да су и крајем прошле године имали такве контроле, али да предмет тих контрола нису били кафетин, андол и бруфен. Указали су на то који су лијекови били предмет контроле.
"Акценат је стављен на издавање лијекова за које је потребан љекарски рецепт, као што су антибиотици, анксиолитици, антидепресиви, хормони и кортикостероиди. Током појачане контроле, контролисани су лијекови као што аналгин 10x500 милиграма, лексилијум 1,5 и 3 милиграма, мисар 0,25 милиграма, лиоресал 25 милиграма, оземпик 1 милиграм и други", истакли су.
Навели су да су у децембру прошле године провели 26 надзора, током којих су донијели 10 рјешења о отклањању утврђених неправилности те 14 прекршајних налога у укупном износу од 38.000 КМ.
"Уз напомену да се наведене прекршајне и управне мјере не односе само на прекршаје због непоштивања режима издавања лијекова, већ и друге неправилности из надлежности фармацеутске инспекције", додају у КУИП-у.
Напоменули да је у Регистру лијекова БиХ, који је сачињен у марту 2024. и који је доступан на интернетској страници Агенције за лијекове БиХ, истакнут лијек, произвођач и начин његовог издавања.
Позивајући се на овај регистар, нагласили су да се без рецепта могу издати лијекови, између осталих, бруфен ефект, бруфен ефект рапид, кафетин менструал, далсy, рапидол С те лијек из групе деривата пропионске киселине, генеричког назива ибупрофен.
Када је ријеч о лијековима из групе аналгетика и антипиретика, без рецепта се могу издати андол и аспирин, као и то да се без рецепта могу издати лијекови из групе кофеина, кодеина и парацетамола, што се односи и на кафетин.
"У Регистру уз сваки лијек је и упутство да ли се лијек издаје без рецепта или уз рецепт, односно да ли се лијек примјењује у здравственој установи секундарног или терцијарног нивоа, као и све друге посебне ознаке те није контролисано ништа изван онога што је одређено законским прописима", додају.
У КУИП-у су нагласили да новонастале нејасноће у јавности нису њихова званична објаве те су најавили наставак контрола апотека у овој години те да ће затражити од кантоналне владе повећања броја фармацеутских инспектора.
Такође су подсјетили да је за непоштовање режима издавања лијекова прописана казна од 10.000 КМ до 15.000 КМ за правно лице, за магистра фармације који обавља приватну праксу у износу од 500 КМ до 1.500 КМ и за физичко лице-апотекарског радника у износу од 250 КМ до 1.500 КМ.