Колико пута сте се увјерили да ријечи које су вам се "усадиле" у говор заправо нису исправне?
У тој едукацији највише помаже Инстаграм страница "Дневна доза правописа" која свакодневно исправља најчешће грешке и подсјећа на правила правописа.
Зато је постала јако популарна, а осим тога, хиљаде људи свакодневно има прилику да се подсјети старих ријечи у српском језику.
Овога пута, изабрано је десет најљепших старих српских ријечи. Иако није познато на који начин су се ријечи рангирале, Инстаграм страница је одабрала најужи избор, а прво мјесто изазвало је много коментара, пише "Мондо".
Ево које ријечи су се нашле на списку најлепших старих српских ријечи:
- благослов,
- образовање,
- вазда,
- ономад,
- дика,
- чојство,
- благодарност,
- чедо,
- огњиште.
Ријеч "дабоме" проглашена је најљепшом. "Дабоме" значи: "Тако је, "Свакако", "Нема сумње", "Наравно", "Заиста"...
У Речнику српског језика Матице српске пише:
"Рјечца за појачавање тврђења: наравно, дакако, свакако, разумије се, сигурно. 'Је ли положила испит?', 'Дабогме да је положила', 'Овим, дабоме, нисмо исцрпли све могућности'".
Избор ове ријечи привукао је велику пажњу Срба.
"Умотворина", "'Дабоме' је мој деда користио", "Моја нана је говорила 'дабоме' и 'доцкан'", "Баба је знала да нагласи 'Дааабоме', то јој је значило 'Како да не'", "Какав диван језик имамо", "Најљепши је српски језик", "'Дабоме' ме апсолутно увијек подсјети на учитељицу која је убрзо након моје генерације отишла у пензију", "Ономад моја дика сједи за огњиштем и прича да је образовање најбитније. 'Дабоме', то је вазда било и биће", само су неки од коментара.
Још неке српске ријечи које су се нашле међу лијепима:
- богоугодан,
- умотворина,
- сутон,
- доцкан,
- колијевка,
- нана,
- наравоученије,
- пријело,
- смирај,
- част,
- честитост,
- благоглагољива,
- човјечност,
- науштрб.