Влада Српске прихватила је Информацију о планираној имунизацији у 2024. години у Републици Српској и сагласна је да се финансијска средства у укупном износу од 4.380.000 КМ, дозначе Институту за јавно здравство за финансирање обавезне имунизације, у складу са процедуром додјеле гранта.
Како је саопштено након сједнице Владе, ријеч је о редовним годишњим средствима намијењеним за трошкове набавки имунолошких препарата, са циљем спровођења редовне обавезне имунизације становништва предвиђене законом. Ова средства се, у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести, обезбјеђују у буџету Републике.
Влада се упознала и са информацијама о извршеној обавезној имунизацији у Републици Српској у протеклом периоду. Анализом достављених података од стране здравствених установа које спроводе процес вакцинације, код већине вакцина уочено је да је обухват вакцинације у првој години живота (примовакцинација) био око 90 одсто и више, а у ревакцинацији између 65 одсто и 76 одсто, што није довољно за остваривање колективног имунитета.
„Уочен је значајан пад обухвата у ревакцинацији комбинованом DTaP-IPV-Hib вакцином против дифтерије, тетануса, пертусиса, дјечије парализе и Haemophilus influenzae tip b што доприноси повећању боја дјеце која нису комплетно вакцинисана и самим тим су осјетљивија за оболијевање. Када је у питању МРП вакцина против морбила, рубеле и паротитиса, обухват вакцинацијом првом и другом дозом вакцине је далеко од потребних 95 одсто и више за остварење колективног имунитета у популацији. Посматрајући по годинама, биљежи се константан пад у обухвату вакцинацијом и ревакцинацијом против морбила МРП вакцином“, кажу у Влади Српске.
Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске подсјећа да се дјечије заразне болести могу ефикасно спријечити вакцинацијом, те да је изузетно важно да се дјеца редовно вакцинишу у складу са календаром обавезне вакцинације, као и да дјеца која можда нису комплетно вакцинисана, што прије надокнаде пропуштене дозе вакцина. Вакцинацијом се ствара и колективни имунитет и чува како сам појединац, тако и други у његовој околини.