Тема дана

Хоће ли бити договора о најнижој плати?

  • Извор: АТВ
  • 06.11.2024. 19:13

Још увијек нема договора о најнижој плати у Републици Српској за наредну годину, па тако питање одређивања најниже плате остаје и даље једно од кључних економских и социјалних изазова у Републици Српској.

Током посљедњег састанка Економско-социјалног савјета није постигнут договор између Владе, Савеза синдиката и Уније послодаваца, што само показује колико је тешко усагласити супротстављене интересе социјалних партнера. Синдикати се залажу за значајно повећање минималне плате како би се побољшао животни стандард радника. Послодавци и поједини економисти изражавају забринутост због економских посљедица које би таква мјера могла имати на већ ослабљену привреду. Због свега тога, ни нови састанак Економско-социјалног савјета није донио рјешење око минималца у Српској.

Посљедње анализе показују пад индустријске производње и раст спољног дефицита, што додатно компликује могућност постизања договора економско-социјалног савјета. Представници радника израчунали су да би минималац требало да како кажу барем прати прехрану из потрошачке корпе и износи 1.160 марака. Ипак, спремни су да прихвате договор на 1.050 марака. Пословна заједница сматра да најнижи лични доходак не треба повећавати и да минималац мора бити резултат продуктивности рада, а не административна одлука. Влада ће договор чекати до нове године. Премијер Радован Вишковић није оптимиста да ће бити договора синдиката и послодаваца.

У Привредној комори кажу да у овом тренутку не постоји нити један економски или било који други логичан разлог да се најнижа зарада у Републици Српској повећава.

А како би покушали ријешити ово питање раније је било ријечи да се минималне плате утврђују у оквиру одређених дјелатности. И ту су синдикат и послодавци имали различита мишљења. Из Савеза синдиката Републике Српске нису били расположени за изјаве, кажу да договора још увијек нема. Оно што је извјесно јесте да је повећањем најнижег личног дохотка смањена сива зона и износ плата у тзв. ковертама. Ипак подаци показују да трећина запослених ради за минималац

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: