У оквиру реформских напора усмјерених према стварању што повољнијег пословног амбијента, који треба резултирати већим бројем нових радних мјеста, али и стварањем предуслова за повећање личних примања радника, уз истовремено задржавање фискалне стабилности, у овом се тренутку у ФБиХ разматра сет стратешки значајних фискалних закона који би, може се чути, требао донијети значајно смањење збирне стопе доприноса у овом ентитету, пише "Вечерњи лист БиХ".
Влада је наводно припремила сет фискалних закона који би требали олакшати пословање у овом ентитету, али истовремено омогућити и виши стандард за грађане, а у том контексту предвиђено је смањење стопе доприноса на плату умјесто тренутних 41,5 одсто на око 30 одсто, писао је "Дневни аваз".
Замјеник премијера ФБиХ и министар финансија Тони Краљевић информисао је Владу о процесу израде сета фискалних закона и упућивању у Парламент ФБиХ, а наглашено је да су до сада предузете кључне активности на изради свеобухватне фискалне реформе.
Премијер ФБиХ Нермин Никшић и министар Краљевић информисали су Владу да сет фискалних закона укључује оптимална рјешења према постизању три циља, а који подразумијевају побољшање стандарда радника, растерећење привредника те задржавање фискалне стабилности. Мјере фискалне политике Владе засноване су на наставку реформских активности у пет најзначајнијих сегмената. То су смањење оптерећења рада, као и реструктурисање пореског оптерећења, затим унапрјеђење пружања јавних услуга те сузбијање неформалне економије и континуирано унапрјеђење координације и фискалне одговорности између свих нивоа власти у ФБиХ. Све наведено требало би резултирати очувањем финансијске стабилности те јачањем одрживог, ефикасног и стабилног економског раста, као и повећањем конкурентности приведе, уз стварање услова за раст плата.
Како би се постигло оптимално рјешење, а будући да је ријеч можда о најзначајнијем сету закона у дугом периоду, Министарство финансија интензивно је радило на рјешењима која ће помирити обје стране - и послодавце и раднике, а истовремено ће осигурати неометану исплату загарантованих права пензионера и социјалних категорија.
С обзиром на то да је ријеч о систематским законима, наглашено је потребним да се отвори шира јавна расправа како би сви имали прилику уложити амандмане и изнијети своје приједлоге. Сет ових закона требао би створити предуслове за нови економски и инвестициони циклус који је потребан свим грађанима. У недавном интервјуу за "Вечерњи лист" премијер Никшић нагласио је како им је кључни приоритет осигурати снажну и праведну економију која ће омогућити одрживи раст, побољшати животни стандард грађана и смањити неједнакост.
"Влада ће посветити посебну пажњу стварању повољног пословног окружења. Подстицаћемо инвестиције, подржавати предузетништво и радити на стварању нових вриједности на пословном тржишту и на тржишту рада", поручио је Никшић, додајући да су заштита радничких права, унапрјеђење животног стандарда радништва и заштита достојанства радника, као покретача економског развоја, један од темељних приоритета ове Владе.
Смањење доприноса кључни је корак на темељу чије реализације ФБиХ може оснажити конкурентност своје привреде, што је пак директно везано уз могућност снажнијег инвестиционог потенцијала. Када се томе додају и друге чињенице, попут релативно ниског пореза на доходак, али и повољних цијена енергије, долазимо до закључка како смањење стопе доприноса представља стратешки значајан корак који би могао у већој мјери привући инвеститоре.