11.000 евра мјесечно могао би зарадити кухар или конобар који се запосли у ресторану у Содерсторфу у Њемачкој. Оволику плату нуди угоститељ из споменутог мјеста. Како наводи Дер Спигл, угоститељ очајнички покушава пронаћи кадар који му недостаје.
Тешко да је било која друга индустрија у Њемачкој толико страдала од пандемије коронавируса као ресторанска и хотелска, пише Шпигл. Посао сада расте, гости се враћају, али гастрономији недостају десетине хиљада запосленика. Ресторанска индустрија пати од недостатака радника.
"11.000,00 евра. Од сада!" - овим натписом Филип и Кристин фон Штум оглашавају се у Содерсторфу у Доњој Саској. Они су власници старе дрвене фарме с рестораном у којем се одржавају семинари и разна догађања. Теоретски, рекао је Филип фон Штум за њемачке медије, могао би сваке године овдје угостити 50 вјенчања. Упита и интереса има довољно, али не и радне снаге. Због тога може пристати на одржавање између 10 и 15 вјенчања на годину, преноси Феникс Магазин.
Недостаје кадра – у кухињи, сервису, управи и рачуноводству
Примјер угоститеља из Доње Саске није једини. Њемачка агенција за запошљавање извијестила је о 33.160 слободних радних мјеста у угоститељству у липњу.
Кровна организација која окупља угоститеље Дехога претпоставља како недостаје двоструко више квалифицираних радника. У Њемачкој недостаје више од 66.000 кухара, помоћника у кухињи, конобара и другог услужног особља. Због недостатка кадра ресторани уводе више слободних дана за раднике и скраћују своје јеловнике и/или радно вријеме.
Гастрономија поновно у успону
Не мањка потражње. Ифо институт недавно је дошао до закључка како је угоститељство у Њемачкој у успону. Барем у великим градовима као што су МИнхен, Берлин, Хамбург, Штутгарт и Дрезден – продаја је сада знатно боља од 2019. године.
У Берлину је, нпр. продаја око 60 одсто већа него прије пандемије. У осталим градовима раст се креће између 25 и 35 одсто. Али зарада је такође порасла у просјеку у цијелој земљи иако су добици у руралним подручјима мањи.
Али иако индустрија добро послује, премало запосленика жели у њој радити. Напротив, многи одлазе те се не виде дугорочно у угоститељству.
"У хотелу једног колеге цијела је кухињска постава дала отказ у року од двије седмице", каже Себастиан Риеснер из синдиката (њем. Gewerkschaft Nahrung–Genuss–Gaststätten – NGG) у Берлину. Случај се догодио у љето 2022., али је примјер за многе фирме, пишу њемачки медији.