Пад на свјетском тржишту

Постоје сви услови за озбиљније појефтињење горива

  • Извор: Глас Српске
  • 08.04.2025. 17:42

Цијена барела сирове нафте марке "брент" за само неколико дана пала је за 11 долара, односно 15 одсто, и тренутно се налази на најнижем нивоу у посљедње четири године, што би, уколико се ове вриједности одрже и у наредним данима, требало да доведе до значајног смањења вриједности горива на домаћим бензинским пумпама.

Ако би домаћи дистрибутери нафтних деривата, али и саме рафинерије, испоштовали нова кретања и трендове, гориво у Републици Српској би могло да појефтини за петнаестак фенинга по једном литру, те да умјесто садашњих 2,35 кошта око 2,20 марака.

Уколико нешто појефтини за 15 одсто, ваљда би и крајњи продукт требало да буде за приближан проценат коригован наниже, а један литар сирове нафте је за само пар дана појефтинио за око 13 фенинга. Ове нове, евентуалне, корекције требало би онда ланчано да утичу и на кретање цијена остале робе и услуга.

Поређења ради, задњи пут када је барел сирове нафте коштао око 63 - 64 долара (фебруар 2021), колико је јуче коштао на берзама, цијена горива на домаћим пумпама кретала се од 1,95 до двије марке. Ако знамо да је у међувремену дошло до раста рафинеријске марже, али и трошкова превоза, те то укалкулишемо у рачуницу, може се доћи до тога да је реална цијена горива у тренутним околностима 2,20 КМ по једном литру. Овако говори проста математика, али да ли ће и доћи до оволиког појефтињења?

Расте број жртава: 27 мртвих након урушавања крова у ноћном клубу

Расте број жртава: 27 мртвих након урушавања крова у ноћном клубу

Према ријечима предсједника Групације за промет нафтом и нафтним дериватима у Привредној комори Српске Ђорђа Савића, тако нешто ипак не треба да очекујемо. Каже да је могуће да у наредним данима, код одређених нафтних дистрибутера, дође до одређеног појефтињења, али у незнатном износу од свега пар фенинга по једном литру. Како је истакао, до значајнијих корекција ће доћи тек уколико вриједност барела настави и даље да пада и приближи се граници од 60 долара.

- Уколико се сирова нафта задржи на тренутном нивоу од 63 до 64 долара, нису реалне веће корекције цијена горива на нашим пумпама. Тренутне набавне велепродајне цијене горива крећу се око 1,72 марке. Ако овоме додамо акцизе, трошкове и тарифе, долазимо до малопродајне цијене горива од 2,35, колико она и данас износи -  објаснио је Савић.

Научници критикују ''оживљавање'' врсте изумрле прије 12.000 година

Научници критикују ''оживљавање'' врсте изумрле прије 12.000 година

Каже и да је до овог пада дошло због разних страхова, али и да, када се забиљеже овако стрмоглави суноврати цијена неке робе на берзама и тржиштима, у готово 80 одсто случајева већ након неколико дана дође до стабилизације и враћања у нормалу.

Поједини аналитичари, међутим, већ годинама упозоравају на један свеприсутни феномен - брзо поскупљење горива када цијене на свјетском тржишту расту и споро опадање у случају појефтињења. И он није везан само за наше крајеве. Толико је, како наводе, чест у читавом свијету, укључујући и развијене земље, да постоји чак и термин "ракета и перје". Цијене расту попут ракете, а падају попут перја.

Клавијатуриста скакао поред Цеце на бини, а због њене реакције се усијале мреже

Клавијатуриста скакао поред Цеце на бини, а због њене реакције се усијале мреже

Иначе, најновија савршена олуја на берзама почела је да се на хоризонтима обликује 2. и 3. априла, након што је амерички предсједник Доналд Трамп покренуо свеобухватан глобални напад наметнувши опште царине свим америчким трговинским партнерима, а посебно Кини, која је највећи свјетски увозник нафте. Иако је енергија технички била поштеђена, тржишта су брзо реаговала, јер су се код великих играча појавили страхови од глобалне рецесије. Други разлог овог стрмоглавог пада - неочекивани пораст производње сирове нафте од стране појединих земаља чланица нафтног картела ОПЕК. Овај двоструки напад оставио је тржишта енергије у шоку. Аналитичари америчке банке "Голдман Сакс" процијенили су да је шанса за појаву рецесије са 35 повећана на чак 45 одсто у наредних 12 мјесеци.

Предах и проблеми

Према оцјенама појединих аналитичара, европске економије погођене инфлацијом, а која поприма облике  хроничне, на овај начин добиле су привремени предах. Међутим, ово олакшање долази са упозорењима. Европска централна банка упозорава да би трајно ниске цијене могле да дестимулишу улагања у обновљиве изворе енергије. За чланице ОПЕК-а, међутим, повећање производње представља гамбит високог ризика. Саудијској  Арабији су потребне цијене нафте изнад 80 америчких долара по барелу да би уравнотежила свој буџет за 2025. годину. Ова краљевина је, иначе, суочена са пројектованим дефицитом од 19 милијарди долара.

(Глас Српске)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 08:00 Аграр

    Актуелне приче из свијета домаће и регионалне пољопривреде, теме посвећене домаћим производима, узгоју воћа и поврћа, ратарству и сточарству.

  • 08:30 Емисија: АТВ јутро

    Актуелне теме, најновије информације и занимљивости из земље и свијета.

  • 10:30 Аутошоп магазин

    За љубитеље аутомобилизма, ауто тржишта и најновијих информација о вашем љубимцу.

  • 11:00 На ивици терена (Р)

    На ивици терена (Р)

  • 11:30 Аграр (Р)

    Аграр (Р)

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.