Vlada Republike Srpske usvojila je danas, na 192. sjednici u Banjaluci, Informaciju o stanju u privredi u Republici Srpskoj za 2021. godinu koje je sačinilo Minstarstvo privrede i preduzetništva gdje se navodi da je u prethodnoj godini zabilježen oporavak proizvodnih aktivnosti.
Informacija obuhvata detaljne makroekonomske pokazatelje, ograničenja poslovanja, realizovane aktivnosti i prijedloge mjera i aktivnosti za poboljšanje poslovanja privrede u cjelini i pojedinačno po sektorima privrede.
„Ostvarena je stopa realnog rasta BDP-a od 6,9% u odnosu na 2020. godinu, ostvaren je rast indeksa industrijske proizvodnje od 12,1% u odnosu na prethodnu godinu. Rast je nastavljen i u prvom polugodištu 2022. godine, te je isti iznosio 5,1% u odnosu na isti period prethodne godine. Prosječna neto plata nakon oporezivanja je veća za 5% u odnosu na prethodnu godinu i ista je iznosila 1004 КM. Rast plate je nastavljen i u 2022. godini, te je u prvom polugodištu 2022. godine ista iznosila 1157 КM i veća je za 3,6% u odnosu na isti period prethodne godine“, saopšteno je iz Vlade Srpske nakon sjednice.
Ostvaren je rast finansijskih pokazatelja poslovanja privrednih subjekata iz realnog sektora, tako da su ostvareni ukupni prihodi u 2021. godini veći za 15,2% u odnosu na prethodnu godinu (isti su iznosili oko 21,93 milijarde КM).
Rast izvoza veći je za 31% u odnosu na prethodnu godinu, a važno je naglasiti da je ostvareni izvoz u 2021. godini prevazišao ostvareni izvoz iz 2018. godine.
Broj zaposlenih u Republici Srpskoj u 2021. godini je najveći od kada se ovaj pokazatelj prati, 279.030 zaposlenih lica, što je više za 4.803 zaposlena ili 1,75% u odnosu na 2020. godinu.
Vlada Republike Srpske upoznala se Izvještajem o stanju u bankarskom sistemu Republike Srpske za period 1.1 - 30.06.2022. godine i Izvještajem o poslovanju i rezultatima rada sa finansijskim izvještajem Agencije za bankarstvo Republike Srpske za period 1.1 - 30.6.2022. godine.
Vlada je konstatovala da je bankarski sektor Republike Srpske, uprkos izazovnom poslovnom okruženju izloženom uticaju postpandemijskih i inflatornih pritisaka, kao i refleksije opštih međunarodnih kretanja na domaći bankarski i realni sektor održao stabilniost. Ta stabilnost, kažu u Vladi, se ogleda u zadovoljavajućim stopama adekvatnosti kapitala, stopama likvidnosti, pozitivnom poslovanju svih banaka uz poboljšanje koeficijenta profitabilnosti, te smanjenju učešća nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima.
Osim toga, bankarski sektor je zabilježio blagi pad bilansne aktive, kao rezultat smanjenja novčanih sredstava usljed pada depozita.
Vlada Republike Srpske konstatuje da je bankarskki sektor u prvom polugodištu 2022. godine obilježio uspješno restrukturiranje „Sberbank“ a.d. Banjakuka, sprovedeno u skladu sa ranije osnaženim regulatornim okvirom.
U prvom polugodište 2022. godine mikrokreditni sektor karakteriše rast bilansne aktive, kapitala i kreditne aktivnosti, rast dospjelih potraživanja koja još uvijek imaju nizak nivo učešća u ukupnim kreditima, kao i ostvaren pozitivan finansijski rezultat.
Кako bi se u predstojećem periodu ublažili efekti porasta kamatnih stopa na međunarodnom finansijskom tržištu, Vlada Republike Srpske očekuje od Agencije za bankarstvo Republike Srpske da redovno prati kretanje kamatnih stopa i, u okviru svojih nadležnosti, donosi mjere u cilju ublažavanja mogućih negativnih efekata na stabilnost finansijskog sektora i zaštitu korisnika finansijskih usluga.