Сљедеће седмице наставак исплате штете због афричке куге свиња

Извор:

Српскаинфо

08.10.2023 08:14
Сљедеће седмице наставак исплате штете због афричке куге свиња

Крајем сљедеће седмице биће настављена исплата штете проузроковане афричком кугом свиња, најављено је из Министарства пољопривреде Републике Српске.

Министар Саво Минић прецизирао је да је до застоја у исплати дошло због формирања новог Фонда солидарности Републике Српске, који ће од сада преузети на себе све обавезе у вези пружања помоћи приликом заразних болести, елементарних непогода, еколошких катастрофа и других потешкоћа.

Минић је истакао да све ветеринарске организације имају рок до 15. новембра да обаве попис свих животиња.

"Након тога ниједан пољопривредни произвођач који не буде уредан у смислу маркирања, обиљежавања животиња и увјерења о здравственом стању неће имати право на накнаду штете, нити поновног усељавања животиња на фармама гдје је била евидентирана афричка куга", рекао је Минић. 


"Вјечан спомен новим Обилићима": Постављен транспарент у Бањалуци

Он је најавио да ће бити донесен и правилник који ће прописати ниво биосигурносних мјера, тачан број и начин држања свиња како би се могло безбједно наставити са свињогојством и на подручјима која су била заражена.

У Српској је за сада исплаћено 2,3 милиона КМ за санацију штете и спровођење мјера сузбијања и искорјењивања афричке куге свиња. До сада је еутаназирано око 48.000 свиња у Српској.

Подијели: