Опстанак - то је ријеч којом начелници Костајнице и Пелагићева описују помоћ неразвијеним општинама преко прераспод јеле ПДВ-а. Буџети ће добити пријеко потребну финансијску инјекцију, а то ће значити много за бројне пројекте.
Становништво ће то, итекако, да осјети. Одавно се ова идеја помињала у Савезу општина и градова и зато начелници поручују да је крајње вријеме да се крене у званичну примјену.
"Ово значи живот и опстанак људи и у селима. Јер Пелагићево је сеоска, рурална општина и ово значи живот и овај одређени дио средстава који ће доћи у буџет општине Пелагићево сигурно нама значи да можемо да наставимо да се развијамо", каже Славко Тешић, начелник општине Пелагићево.
Коначно конкретни кораци за помоћ малим и неразвијеним општинама, каже начелник Костајнице Никола Јањетовић.
"Ово је почетак, ово мора ићи много јаче. Иначе, затворићемо све мале општине и шта ћемо направити. Два града, три у Републици Српској и остали више нико не треба. Ја не желим да живим у Бањалуци. Рођен сам у Костајници, волим Костајницу, желим да живим у Костајници али не желим да неко прави сегрегацију да се ја осјећам лоше јер желим да живим у једној питомој средини", поручује Јањетовић.
Од солидарности и помоћи, зависи опстанак малих и неразвијених општина у Српској, кажу још начелници. Без помоћи Владе многе мале општине не би могле да обезбиједе ни основне услове за живот свог становништва. Они који се буне против одлуке о прерасподјели ПДВ-а питали су зашто Влада не помогне. Помаже, одговарају из Костајнице и Пелагићева.
"Захваљујући Влади Републике Српске општина Пелагићево на прољеће завршава први вртић у Пелагићеву и ја стварно кажем да је то историјски пројекат и да ће то бити, једну породицу да задржимо, што каже Никола, која има могућност основних потреба за живот да буде у Пелагићеву", јасан је Тешић.
"Костајница има вртић који фантастично функционише и имамо потребу да отворимо јасличку групу. Ми не можемо наћи васпитача јер га нема на тржишту рада. Ако има да се нађе, прије ће остати у Бањалуци када заврши факултет него да дође у Костајницу. Ја да бих неког, условно речено, привукао у Костајницу, морам обезбиједити да му је плата већа него у Бањалуци и да има кров над главом. А то кошта. То све кошта. Наш маневарски простор за такве ситуације не постоји", каже Јањетовић.
Ако буде више солидарности, шанса постоји. Зато се начелници неразвијених општина питају зашто се градоначелници Бањалуке и Бијељине буне против овога? Разочарани су њиховим понашањем, додају, очекивали су њихову солидарност и помоћ.