Рекордан притвор

Да ли ће оптужени за убиство Крунића на слободу?

Бенеди Ђукановић и Родољуб Гајић, оптужени за убиство Славише Крунића и Жарка Павловића, постали су рекордери у БиХ по времену проведеном у притвору, а како се суђењу не назире крај њихови браниоци су затражили од суда да им укине притвор.

Будући да ће вршење реконструкције, као и његова 3Д верзија, вјероватно чекати прољеће браниоци су затражили пуштање оптужених на слободу, уз приједлог да им се као алтернативна мјера изрекне кућни притвор.

”Они су у притвору већ пет и по година што је најдуже трајање притвора у историји правосуђа БиХ. Предлажемо да им суд одреди најстрожију могућу мјеру кућног притвора. Ако је потребно нек их полиција провјерава по пет пута дневно”, рекла је Ђукановићев бранилац, адвокат Татјана Васић.

Гајићев адвокат Светозар Бајић најавио је да ће они тражити вјештачење телефона свог клијента и каже да је упитно да ли ће поступак уопште бити окончан у 2025. години.

”Притвор се не може у недоглед продужавати због узнемирења јавности”, рекао је Бајић.

Укидању притвора се противила тужилац Сњежана Петковић, која је саркастично прокоментарисала да временски услови, који диктирају реконструкцију, неће зависти од тога да ли је Бенеди у притвору. Одлуку о приједлогу одбране суд ће накнадно донијети.

Све спремно за 3Д реконструкцију

Суду се данас представио Ненад Шипка, стручњак за форензичку 3Д реконструкцију, који је рекао да је он већ скенирао терен на мјесту злочина и да може почети с радом. Појаснио је да је потребно да у наредном периоду уради скенирање унутрашњости ”тојоте ленд крузер”, у којем су убијени Крунић и Павловић.

”Из достављеног материјала већ видим да је доста доказа контрадикторно само по себи”, рекао је Шипка, наводећи да ће након његовог налаза и реконструкције на мјесту убиства бити јасно како су убијени Крунић и Павловић.

На џипу откривено 58 оштећења од метака

Правце пуцања на џип данас је пред судом презентовао вјештак Младен Новаковић, балистичар МУП-а Републике Српске. Он каже да је на возилу пронашао 58 оштећења од метака, од чега је 37 улазних и 21 излазно оштећење.

Утврдио је да је на џип пуцано с предње, десне и задње стране.

”На предњој страни возила било је 19 улазних оштећења на хауби, три на шофершајбни, као и на фару и бранику. На десној страни је било 16 улазних оштећења и два на задњој страни. На лијевој страни возила постоји 17 оштећења и сва су излазна”, рекао је Новаковић.

Он није могао да утврди даљину пуцања, наводећи да барутни остаци нису пронађени на возилу, што може бити и посљедица протока времена, али и чињенице да је возило било вани и изложено атмосферским приликама. Појаснио је да је домет барутних честица 2,3 метра.

Није могао да утврди ни даљину с које је убијен Жељко Ковачевић, наводећи да је на њега пуцано с леђа

Расправа и пријетње кажњавањем

Ђукановићев бранилац Татјана Васић није била задовољна количином фотографија у налазу вјештака, па је занимало да ли има још фотографија да јој достави у дигиталној форми. Предсједник судског вијећа Бранимир Јукић је рекао да је он већ набавио ЦД са додатним фотографијама, а када је Васић упитала зашто јој то није достављено дошло је до оштрије расправе.

”Нисте ни тражили. И ја сам то добио јуче, а сада кад сте тражили биће вам достављено. Суд ништа не крије од вас”, рекао је Јукић који је даљу расправу прекинуо пријетњом да ће казнити адвоката.

Вјештак геодетске струке Зоран Галић утврдио да је нагиб пута на дужини од 50 метара на мјесту гдје све десило 14.72 одсто. Појаснио је да се ради о нагибу у паду гледано од Крунићеве викендице према Лакташима. У односу на вријеме када је убиство почињено спорни пут је сада асфлатиран, али Галић каже да то не утиче на нагиб пута.

Наложена додатна вјештачења

Суд ништа не препушта случају, па након што су балистичари на прошломо рочишту рекли да су на зрну метка, које је извађено из кољена Крунићевог возача Горана Илића, уочили трагове прашине од стакла, наложено је и хемијско вјештачење како би се тачно утврдили о којој је материји ријеч.

Прихваћен је и приједлог тужилаштва да се изврши саобраћајно-информатичко вјештачење које би требало да покаже за које је вријеме другооптужени Емилио Балдо могао да стигне од кафића ”Алабама” до мјеста гдје је угашен сигнал с његовог мобилног телефона.

Злочин се догодио 22. априла 2019. године у Гламочанима код Бањалуке. За планирање и организовање убиства оптужени су Бенеди Ђукановић и Емилио Балдо, док се некадашњем раднику ”Сектор секјуритија” Родољубу Гајићу на терет ставља помагање убиства. У злочину је учествовао и Жељко Ковачевић који је убијен у размјени ватре с Крунићевим возачем Илићем.

Подсјетимо, Врховни суд је укинуо првостепену пресуду којом је Ђукановић био осуђен на 40 година затвора, Гајић на 20, док је Балдо ослобођен кривице у недостатку доказа. Наложено је ново суђење које је почело у марту ове године, а од тада је одржан само један главни претрес.

Пратите нас и путем Вибера