Отровна рибља врста позната као риба балон шири се у Средоземном мору и пријети да угрози биодиверзитет, показала је најновија студија хрватских научника, преносе данас медији.
Ова рибља врста, позната и као четворозупка, поријеклом је из Црвеног мора а све чешће стиже до Медитерана преко Суецког канала, наводи се у истраживању које је недавно објавио научни часопис "Acta Ichthyologica et Piscatoria".
Како наводе истраживачи, мужјак ове изузетно отровне врсте дугачак нешто више од 500 милиметара и тежак 1.330 грама уочен је у сјеверном Јадранском мору у мају прошле године, и то на дубини од 20 метара.
То је четврти примјерак те рибље врсте опажен у водама овог мора, али прву пут у сјеверном дијелу Јадрана, објавили су истраживачи са факултета природних наука Универзитета Јурај Добрила из Пуле, и Института за океанографију и рибарство у Сплиту.
Научници су навели да је риба балон први пут примјећена у Средоземном мору 2003., а од тада се раширила далеко од тропских и екваторијалних вода одакле је потекла.
Врста је примјећена и код обала Француске, Турске, Туниса и Египта, наводи тв Бфмтв.
Разлог за њено масовно присуство у Средоземном мору је одсуство предатора као и висока стопа репродукције ове врсте.
Један од аутора студије, Невен Ивеша, изјавио је да је присуство ове врсте у сјеверном Јадрану јасан знак њене експанзије и потенцијалних еколошких и економских посљедица које то може имати.
Он је додао да је проактивно праћење ове рибље врсте значајно како би се развиле стратегије за ублажавање посљедица које њено ширење може оставити по локални биодиверзитет, рибарство и јавну безбједност.
Најновији докази показали су да риба балон може бити опасна и ујести човјека, што чак може довести до ампутације прстију. Ова врста је потенцијално смртоносна и ако се поједе пошто њено месо садржи јак отров.