Влада

Словенија диже праг за одлазак у пензију

  • Извор: Агенције
  • 08.02.2025. 11:15

Влада Словеније планира повећати старосну доб за одлазак у пензију за двије године.

Преговори о пензионој реформи ушли су у другу фазу, а разматрање чланова закона већ је отворено на столовима преговарачког тима.

Документ показује, наводи Радио Словенија, да Влада планира повећати доб за одлазак у пензију и постотак доприноса.

Што се тиче услова пензионисања, и даље остаје приједлог да осигураник стиче право на старосну пензију са 67 година живота ако има најмање 15 година стажа осигурања.

Након навршених 40 година пензионог стажа без докупа за стицање права на старосну пензију, осигураник би у 2028. години требао навршити 60 година и 3 мјесеца, а у 2034. години 61 годину и 9 мјесеци.

Постојали би изузеци, могла би се снизити добна граница за дјецу, обвезни војни рок, ступање у осигурање прије 20. године.

Што се тиче пензионе основице, у овом тренутку се узимају у обзир било које 24 узастопне године. Министарство предлаже да се за особе од 40 и више година искључује пет година стажа осигурања које су најнеповољније за осигуранике.

Постотак доприноса повећавао би се сваке године - са садашњих 63,5 посто за 40 година стажа осигурања поступно би се повећавао те би на крају прелазног раздобља за осигуранике износио 70 одсто, а за 15 година стажа осигурања утврђује се постотак процјене по стопи од 30 одсто. 

Пратите нас и путем Вибера

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 ПарлаТВмент (Р)

    ‘ ПарлаТВмент (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Кето кухињица

    Здрави, брзи и занимљиви рецепти чекају на вас.

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Серија 'Одметница' је колумбијска акциона драма из 2016. године, чији сценарио и режију потписује група аутора. Заснована је на истинитој причи, о младима који силом прилика, а прије свега егзистенцијалних, постају дио опасних герилских скупина у Јужној Америци.