Предложеним Нацртом измјена и допуна Кривичног законика Црне Горе за недозвољено држање и ношење оружја предвиђена је затворска казна од једне до 10 година, а фемицид и напад на наставнике постаје кривично дјело.
Нацрт је на јавној расправи у наредних 20 дана и садржи и друге измјене као што је, на примјер, напад на љекара при пружању љекарске помоћи, а на листи послова од јавног значаја додаје се и "образовно-васпитна дјелатност".
Из Министарства правде, којим руководи Бојан Божовић, наводе да је више разлога за доношење Нацрта закона о измјенама и допунама Кривичног законика Црне Горе.
"Министарство правде је препознало потребу за пооштравањем казнене политике за недозвољено држање и ношење оружја и експлозивних материја, као и за искључивањем могућности ублажавања казни за ова кривична дјела. Оштрије казне служе као снажан фактор превенције и одвраћања, штитећи друштво од могућих посљедица које могу настати из његовог неовлашћеног посједовања и употребе”, наводе из ресора правде, преносе подгоричке Вијести.
Измјенама и допунама предложено је да за неовлашћено држање ватреног оружја, умјесто три месеца до три године, казна буде од једне до пет година. За неовлашћено ношење, важећа казна је једна до пет, односно осам година затвора. Нацртом је предвиђено да убудуће казна буде три до осам, односно десет година затвора.
"Првенствено, створила се потреба за унапређење безбједносне ситуације у земљи, којим поводом је Вијеће за националну безбједност одржало ванредну сједницу на којој је разматрана безбједносна ситуација у земљи поводом трагичних догађаја који су се догодили на Цетињу, на којој су усвојени закључци и препоруке за побољшање контроле држања и ношења ватреног оружја и заштите грађана", стоји у образложењу Министарства правде.
Нацртом измјена и допуна предвиђено је и да се казном затвора у трајању најмање десет година или казном дуготрајног затвора казни лице које "лиши живота женско лице из побуда заснованих на родној припадности".
Измјене и допуне узимају у обзир више друштвених група кад су у питању санкције које се односе на изазивање националне, расне и вјерске мржње.
Висина казне, како је предложено, остаје иста - казна затвора од шест мјесеци до пет година. Изменама и допунама, како стоји у нацрту, та казна предвиђена је за оне који јавно испољавају мржњу према групи или члану групе која је одређена на основу националне или етничке припадности, припадности раси или вјероисповјести, држављанства, пола, језика, боје коже, образовања, друштвеног положаја, порјекла, сексуалне оријентације, родног идентитета или инвалидитета, или због политичког или другог убјеђења, или подстиче на насиље према таквој групи или члану групе.
"Јавна испољавања мржње, која нису нужно везана само за подстицање насиља, већ и за вербалне и друге облике дискриминације, представљају озбиљну претњу друштвеној кохезији и миру. Такође, Акционим планом за период 2023-2024. Медијске стратегије 2023-2027. предвиђена је активност која се односи на дефинисање говора мржње", наводе из Министарства правде у образложењу.