Батут

Познато да ли у Србији има потврђених случајева мајмунских богиња

  • Извор: Танјуг
  • 16.08.2024. 16:23

На територији Србије нема регистрованих случајева мајмунских богиња, односно Мпокс, а надзор над тим вирусом је на снази непрекидно од 2022. године, саопштили су данас из Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

У одговору Тањугу, из Батута су напоменули да је надзор над Мпокс успостављен 2022. године и да је непрекидно на снази, а да од тада није било регистрованих случајева у Србији.

- Надзор над Мпокс у нашој земљи спроводи се од 2022. године, у складу са стручно методолошким упутством, са циљем да се брзо идентификују случајеви, кластери (груписање обољелих) и извор инфекције како би се обезбиједило оптимално лијечење, изолација случајева, идентификовање контаката и њихов надзор, као и у циљу примјене мјера за спречавање и сузбијање инфекције. Тестирање присуства вируса мајмунских богиња врши се пи-си-ар методом, а у нашој земљи обавља се у Националној референтној лабораторији за арбовирусе и хеморагичне грознице Института за вирусологију, вакцине и серуме Торлак, у складу са стручно методолошким упутством - наводе из Батута.

Објаснили су да симптоми Мпокс обично укључују повишену тјелесну температуру, интензивну главобољу, болове у мишићима, бол у леђима, слабост, мањак енергије, отечене лимфне жлезде, најчешће на врату, у пазуху и/или у препонама и кожни осип или лезије на кожи.

- Осип обично почиње у року од једног до три дана од почетка повишене тјелесне температуре и може бити концентрисан на лицу, длановима и табанима. Многи пацијенти имају атипични осип који почиње у гениталној или перианалној области, на устима, и може се појавити у различитим фазама развоја. Чак и једна или двије лезије на кожи могу да указују на инфекцију вирусом Мпокс. Симптоми могу нестати сами од себе за две до четири недјеље - додали су.

Из Батута такође указују да лезије коже могу бити малобројне или се пак појављују у великом броју, као и да могу бити веома болне или праћене сврабом.

Ране у устима или отечене лимфне жлијезде могу отежати узимање хране или пића што доводи до дехидрације или неадекватне исхране, а неки људи морају бити хоспитализовани да би се ублажио бол или спријечиле компликације (секундарне бактеријске инфекције, упала плућа, сепса, запаљење мозга и инфекције рожњаче са могућим губитком вида) које се могу појавити.

- Главна стратегија превенције Мпокс је подизање свијести о факторима ризика и едукација људи о мјерама које се могу предузети у циљу смањења изложености вирусу. Смањење ризика од преношења вируса са човјека на човјека и контрола појаве епидемије подстиче се кроз епидемиолошки надзор и брзу идентификацију нових случајева оболијевања - наводе из Батута.

Напомињу да је важна мјера сузбијања инфекције изолација заражених пацијената, било у здравственим установама или кућним условима, а да је потребно да изолација траје до повлачења свих кожних лезија.

На питање о присуству корона вируса у Србији и да ли се повећава број пацијената са тешком клиничком сликом, из Батута су за Тањуг казали да је ове године љетни талас ковида-19 у цијелој Европи почео неколико недјеља раније него прошле, али за сада има исте све остале карактеристике (тренд пораста, број обољелих, хоспитализованих и умрлих особа).

- Већина обољелих има благу до средње тешку клиничку слику болести која не захтијева болничко лијечење, већ се успјешно лијечи код куће уз мировање и симптоматску терапију. У протеклој недјељи је урађено 3.094 тестова и добијено је 1.040 позитивних налаза - наводе из Батута.


Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 22:10 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:25 Серија: Мућке (12+)

    ''Серија 'Мућке' легендарна је британска комична серија у режији Џона Саливана, која је од 1981. до 1991. године доживјела седам сезона и неколико посебних издања.

  • 23:50 Серија: Ел Чапо (12+)

    '''Ел Чапо'је криминалистичка телевизијска серија о животу Хоакина Гузмана познатијег по надимку 'Ел Чапо'.

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм