Министарство здравства Аустрије прогласило је ову земљу ризичним подручјем за птичју грипу уз нове, строже сигурносне мјере које ступају на снагу већ данас, а та је објава услиједила након што се птичија грипа појавила у округу Амстетен у Доњој Аустрији прије седам дана.
То је довело до еутаназије око 18.000 животиња.
Заштитна зона
Војска Аустрије данас ће започети мисију помоћи у Амстетену, уклонити мртве животиње, те деконтаминирати камионе и контејнере, преноси Еуроњуз.
Заштитна зона је такође успостављена око погођених фарми у радијусу од три километра, а ветеринари су задужени за провјеру 78 фарми унутар зоне како би се утврдили могући случајеви птичје грипе.
Уз то, успостављена је надзорна зона у радијусу од 10 километара, која ће остати на снази 30 дана.
Чак 25 округа у Доњој и Горњој Аустрији, Штајерској, Салзбургу, Корушкој и Градишћу класифицирани су као подручја са значајно повећаним ризиком.
На тим подручјима фарме с више од 50 животиња морају држати своју стоку у затвореном простору.
- Већ смо подузели мјере предострожности у Доњој Аустрији. Већ смо означили четири округа као ризична подручја гдје вриједи општа обавеза држања животиња у затвореном простору. Знам да савезно министарство већ разматра мјере у том погледу за још веће подручје диљем савезних покрајина и да се оне такођер проводе - рекла је Сузан Розенкранц, вијећница за рад, добробит животиња, заштиту потрошача и заштиту природе у влади Доње Аустрије.
Повећан ризик од заразе
Због повећаног ризика од заразе храњење животиња на отвореном је забрањено широм Аустрије, а контакт између перади и дивљих птица мора се спријечити мрежама или крововима.
Нови случајеви птичје грипе недавно су откривени на четири фарме с око 200.000 животиња у Горњој и Доњој Аустрији.
Број случајева међу дивљим птицама такође је недавно порастао.
- Како би се обуздало ширење, цијела Аустрија сада се проглашава подручјем с повећаним ризиком - објаснило је министарство социјалних послова и здравства, које је такође одговорно за добробит животиња.
Власти још увијек не знају како је избила прва зараза у Аустрији. Ипак, случајеви су откривени код дивљих птица и домаће перади у септембру, отприлике у исто вријеме кад су катастрофалне поплаве погодиле неколико подручја Доње Аустрије.
Заразна вирусна болест
Птичја грипа је врло заразна вирусна болест која се углавном јавља код перади и дивљих водених птица. Може бити високо или ниско патогена (ХПАИ/ЛПАИ), зависно о њеној способности да изазове озбиљну болест или смртност домаћина.
ХПАИ је смртоносна за домаћу перад и може уништити цијела јата у року од неколико дана, док ЛПАИ сојеви обично узрокују мало или нимало знакова болести.
Пренос на људе и даље је риједак и ограничен на оне који су у блиском контакту са зараженим животињама и контаминираним просторима.
У јулу су ЕУ агенције, Европски центар за превенцију и контролу болести и Европска агенција за сигурност хране, позвале на појачану будност упозоравајући да иако су случајеви птичје грипе у Европи смањени, пријетња остаје због миграција птица након љета.