Ирска се припрема за долазак једне од најснажнијих олуја у посљедњих неколико деценија, пише “Seevere Weather Europe” на својим интернет страницама.
Метеоролози објашњавају да ће олуја "Еовин" проћи кроз процес познат као "бомбогенеза", када притисак ваздуха падне за најмање 24 милибара у 24 сата.
У овом случају предвиђа се још драматичнији пад.
С обзиром на све то, Ирска се спрема за поремећаје у саобраћају и инфраструктури, као и на ризике од поплава у обалним подручјима и могуће прекиде у снабдијевању електричном енергијом.
Олуја "Еовин" која се развија у "циклон бомбу", прети западној обали земље с екстремним вјетровима и опасним условима који би могли да угрозе животе.
Ирска метеоролошка служба издала је црвено упозорење за целу земљу – највиши степен узбуне.
Очекују се олујни вјетрови који ће досезати брзине до 200 километара на час, посебно дуж западне обале.
Стручњаци упозоравају да би ово могла бити једна од најразорнијих олуја која је погодила Ирску у посљедњих неколико деценија.
Црвено упозорење издато је за све ирске регионе, а очекују се таласи виши од 12 метара дуж обале те екстремно низак атмосферски притисак. Становници су добили препоруку да избјегавају непотребна путовања током трајања олује, да се држе подаље од обалних подручја, да припреме залихе за случај нестанка струје те да прате службена упозорења и обавјештења.
⚠️ Attention ⚠️
— Seed Technology Ltd (@seedtechnology) January 23, 2025
Both Seedtech sites will be closed tomorrow due to storm Eowyn.
Stay safe. pic.twitter.com/N9LkGkplPU
Очекује се да ће олуја утицати и на друге дијелове западне Европе, укључујући Сјеверну Ирску, Шкотску и дијелове Енглеске.
An amber wind warning has been issued for the north east as Storm Éowyn approaches. It will be active from 1pm on Friday until 6am Saturday. Peak gusts of 90mph possible in coastal areas. A yellow warning for snow is also in place from 6am until midnight. @BBCNorthEast https://t.co/9SMqSOyJ6p
— Ben Philip (@BenPhilip_) January 23, 2025
Метеоролози предвиђају да би се током викенда могле формирати додатне олује на сјеверном Атлантику, иако мање интензивне од “Еовина”.