Специјална војна операција

Могући сценарији за крај сукоба у Украјини: У сваком Кијеву слиједе проблеми

  • Извор: Нова.рс
  • 02.12.2024. 06:20

С приближавањем промјена у политичком руководству САД, предвиђених за јануар 2025. године, питање завршетка сукоба у Украјини постаје све актуелније.

Сукоби, који трају већ дуже од две године, и даље нема јасну путању ка окончању. Питање завршетка изазива различите анализе, али према стручњаку Џону Лафу, постоје само четири могућа сценарија развоја ситуације, од којих неки нису повољни ни за Украјину ни за њене западне савезнике.

Џон Лаф, сарадник програма Русије и Евроазије при лондонском међународном тинк-танку Четам Хаус, изнио је у свом чланку четири највјероватнија исхода сукоба у Украјини.

Дуготрајни рат

Један од могућих сценарија јесте наставак дуготрајног сукоба, гдје би обје стране, уз подршку својих савезника, наставиле борбу исцрпљујућим темпом. У овом случају, Украјина би наставила да се бори уз ограничене ресурсе, док би Запад настојао да одржи подршку Кијеву у војном и економском смислу. Међутим, овакав сценарио носи са собом бројне изазове, преноси "Нова".

Продужени сукоб значио би даље уништавање украјинске инфраструктуре, друштва и привреде. Према аналитичару Џону Лафу, оваква ситуација би довела до друштвеног замора, што би могло изазвати унутрашње политичке сукобе између цивилних и војних власти у Украјини.

Таква криза могла би додатно дестабилизовати земљу, отежавајући реформе неопходне за интеграцију у Европску унију. Поред тога, исцрпљеност ресурса и становништва отвара простор за потенцијалну анархију или чак унутрашње сукобе.

Замрзнут конфликт: Прекид који не доноси мир

Друга опција је замрзавање сукоба кроз прекид ватре, гдје би обје стране задржале тренутне позиције, али без трајног рјешења. Овај сценарио могао би изазвати осјећај пораза унутар Украјине, посебно међу војним и цивилним становништвом, док би се повјерење у западне савезнике могло значајно смањити.

Замрзнут конфликт носи ризик од деморализације украјинске војске и друштва, што би могло резултирати оптужбама на рачун Запада због "издаје" и неиспуњених обећања.

Такође, Владимир Путин би овакав прекид могао искористити за јачање руске војске и припрему за будуће офанзиве, што би додатно повећало осјећај несигурности у Украјини. Украјински расходи за одбрану би наставили да расту, а замрзнут конфликт би оставио земљу у сталном страху од поновног избијања сукоба.

Побједа Украјине

Побједа Украјине представља најсвјетлији сценарио за Кијев, тврди Џон Лаф. Како каже, овај сценарио би омогућио обнову територијалног интегритета и јачање међународних гаранција за безбједност земље. Такав исход би ојачао украјинску позицију на глобалној сцени и отворио врата за убрзане реформе неопходне за улазак у Европску унију.

Међутим, чак и у случају побједе, Украјина би се суочила са изазовима. Питање реинтеграције територија које су годинама биле под руском контролом и процес уклањања колаборациониста из локалних власти захтијевали би пажљиво планирање и дугорочне стратегије. Поред тога, обнова разорене инфраструктуре и опоравак привреде би изискивали огромна средства и додатну помоћ међународне заједнице.

Пораз Украјине: Губитак територије и дубоке посљедице

У најнеповољнијем сценарију, Украјина би претрпјела војни пораз, што би укључивало губитак територија под руском контролом. Иако би држава формално остала независна, њен територијални интегритет био би нарушен, а друштвене и економске посљедице таквог исхода биле би дубоке.

Овај сценарио носи ризик од депопулације у погођеним областима, слома јавних услуга и економске парализе. Такво стање могло би изазвати миграцију становништва према западу земље и даље према Европи, док би сусједне земље могле бити приморане да интервенишу како би спријечиле ширење насиља на своје територије. Поред тога, пораз Украјине би значајно ослабио повјерење у западне савезнике и довео у питање кредибилитет НАТО, што би додатно закомпликовало геополитичку ситуацију.

Дугорочне посљедице и изазови

Без обзира на исход сукоба, Украјина ће се суочити са тешким посљедицама. Ратни замор, разарање привреде и трауме које је становништво претрпјело захтијевају пажљиву обнову и међународну помоћ. Ако се постратна обнова не организује адекватно, могла би настати озбиљна дугорочна безбједносна криза у срцу Европе.

Џон Лаф закључује да окончање рата неће значити и крај проблема – "побједа мира“ могла би бити једнако захтјевна као и сама борба. Украјински савезнички односи и западна подршка мораће да се одрже и након завршетка сукоба, како би земља имала шансу за дугорочну стабилност и просперитет.

Пратите нас и путем Вибера

  • 14:15 Серија: Авионџије (Р) (12+)

    ''Серија 'Авионџије' је домаћи ситком у режији и према идеји Саше и Ивана Ал Хамеда.

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Страсна љубавна прича двоје појединаца.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 16:50 Документарни програм

    '''Документарни програм

  • 18:20 Црна Гуја (12+)

    '' У обликовању британске баштине улогу су одиграле многе велике и храбре династије. Црне Гује нису једна од њих. Кукавице и хуље, Црне Гује успјеле су оставити љагу у свакоме раздобљу кроз које се прогмизале.