Njemačka uvodi nova pravila za useljavanje u tu zemlju, piše Večernji list, navodeći da se za preseljenje u Njemačku skupljaju bodovi u "Chancenkarte".
Naime, kako se navodi, u tu najpoželjniju zemlju EU neće moći tako lako da se useljava ko god hoće i kad hoće, jer će Nijemci sistemom bodovanja prije svega olakšavati dolazak useljenika koje oni više preferiraju i s kojima će zadržati status ekonomske sile.
Njemačka se sa 84,3 miliona stanovnika, među kojima je više od pet miliona stranaca iz EU, a 8,3 miliona dolazi iz zemalja van EU, sa uvođenjem bodovnog sistema useljavanje po uzoru na Kanadu odlučila na tzv. selektivnu imigracionu politiku – prije svega zbog privlačenja mladih i stručnih radnika.
Novi zakon koji je odobrila koaliciona vlada predviđa uvođenje tzv. "Chancenkarte" kojom bi kandidat za useljavanje sakupljao bodove uz kriterijume poput obrazovanja, poznavanja jezika, starosne dobi, radnog iskustva i toga da li ima neke veze s Njemačkom.
Za useljavanje u Njemačku ubuduće će biti potrebno da se sakupi najmanje šest bodova, pri čemu dobro poznavanje njemačkog jezika, na primer, donosi tri boda, starost ispod 35 godina dva, a za stručnost se može dobiti četiri boda.
Takva imigraciona politika, međutim, za stručnjake koji se bave migracijama nije novina jer su zemlje u koje hrle imigranti i prije diktirale pravila koga žele da prime na svoju teritoriju, samo se sada Njemačka i eksplicitno odlučila za takvu politiku, prenijeli su mediji.
Više o "Chancenkarte" možete pročitati na OVOM LINKU.