Нећете трепнути, сама припрема је да се најежиш

Србин на -11 ушао у залеђено језеро у Сибиру

  • Извор: Мондо.рс
  • 23.12.2024. 14:05

"Пети дан откако сам стигао у руску тајгу. Живот овдје није лак, али за сјеверне народе, ово је начин живота који су и њихови преци водили стотинама година уназад. Да би се ова вијековна култура сачувала и у будућности, није довољна само воља народа, већ мора да постоји подршка државе. А они ту подршку имају", рекао је Радован Ковач у снимку на свом Јутјуб каналу под именом "Изазови авантуру".

"На примјер, породици Коршуков код које се ја сада налазим, држава је дала на коришћење огромну површину земље за живот и пољопривреду, а интернет је обезбијеђен потпуно бесплатно. За дјецу сјеверних народа обезбијеђено је посебно образовање у редовној школи на даљину и додјељују им се посебни наставници. Сада крећемо у Људмилино домаћинство. Тамо ћемо, коначно, да се окупамо. Кажем коначно, зато што ће ово бити први пут да се купамо откако смо стигли у Русију.

Свака породица која живи оваквим начином живота, прво направи кућу, а затим праве бању јер у кући немају тоалет. Бања им служи за купање. Напољу има више од минус 20. Замислите да у својој кући имате купатило и сауну, ово је уживање. Вода је хладна, са ледом, а грије се. Кад се угрије, с њом се купате и посипате је по камену. Имате прозор и поглед на снијег, а кажу да одавдје треба изаћи на снијег", рекао је Радован који је након купања изашао напоље, легао у снијег и вратио се. "Сад смо се навикли, ово је пето излажење напоље и сада већ прија", открио је Радован.

Напољу -11, у води до 2 степена

"Када сам слетио, сачекала ме је новинарска екипа која ме је питала чиме се ја то бавим. Послије неколико питања, рекао сам: 'Дајте, шта, хоћете да се купамо?'. Ја сам хтио да се јуначим, а они ми то организовали. Ко ми крив. Напољу је -11, а температура воде је до 2 степена. Прво ме је занимало да је ово опасно", рекао је Радован, а одговор је добио од Алфије, жене која представља клуб челичења под именом "Моржеви Сургута".

"У основи није опасно, али је веома важно како се припремате. Све зависи од степена ваше припреме. Тачније, потребно је да се психички припремиш, али до неког степена је важно да будеш и физички спреман. Све зависи од расположења. Како каже руска пословица: 'Ако не мислиш главом, може да буде опасно'. Ми дајемо инструкције онима који су нови и који долазе да пробају. На самом почетку морамо да објаснимо како треба да се уради. А ако човјек настави са потапањем, он временом проналази неку своју методу. Људи одавдје одлазе препорођени, срећни и са добрим расположењем", рекла је Алфија и открила шта се дешава у тијелу када уђе у ледену воду.

"Прво, када се организам потапа у хладну воду, сва крв са периферије тела улази у органе. Долази до обнављања организма, изнутра. Када се потапаш у хладну воду, организам у потпуности узима кисеоник. Цитираћу сада ријечи Порфирија Иванова: Човјеку, да би био здрав, потребни су хладноћа, глад и кретање. А цела цивилизација сада иде ка топлоти, ситости и мировању. Човјек ради све да би био болестан", рекла је Алфија.

Радован је одлучио да уђе у воду. На самом почетку, Алфија му је скренула пажњу да дисањем умири себе и контролише хладноћу коју осјећа.

"Све ми је утрнуло. Ударам о лед", рекао је Радован који је полако почео да плива.

"А када излазиш из воде, тијело избацује угљен-диоксид. Тачније, ћелије се ослобађају угљен-диоксида и свега онога лошег. Сљедеће, у стресним ситуацијама ослобађамо се хормона, хормона радости. Рекло би се да потапање у хладну воду изазива стрес, а с друге стране, од последица стреса због уласка у хладну воду, организам лучи хормон радости", рекла је Алфија.

По изласку из воде, Радована је изненадио осјећај:

"Све ме пече, утрнуло је, осећам жмарце. Навикне се некако тијело, колико год било чудно. Све трне, а оно иде, плива. Сад напољу није толико хладно, али као да ме игле боду. Дланови су најгори, као да имам ексере у длановима", рекао је Радован Ковач.

Погледајте како је изгледало ово несвакидашње искуство:

(Мондо)

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: