Свјетска здравствена организација (СЗО) је јуче објавила да кинеске власти нису забиљежиле неуобичајене или нове патогене у скупинама случајева упале плућа код дјеце.
Пекинг је приписао пораст обољења сличних грипи укидању ограничења због ковида 19 и кружењу познатих патогена као што су грип, микоплазма пнеумонија и слично.
Подсјетимо, СЗО је од Кине затражио детаље о порасту респираторних болести и пријављених кластера (мањих жаришта) упале плућа међу дјецом. Није неуобичајено да СЗО тражи од земаља више информација приликом појаве жаришта неких болести. Друге земље, укључујући Уједињено Краљевство и САД, забиљежиле су сличне порасте обољења сличних грипу након што су укинута ограничења због пандемије, пише Би-би-се.
"Дуготрајни локдаун су драстично смањили циркулацију респираторних инфекција, а тиме и имунитет"
"Кина сада вјеројатно пролази кроз велики вал респираторних инфекција у дјеце јер је ово прва зима након дуготрајних локдауна који су драстично смањили циркулацију респираторних инфекција, а тиме и имунитет на ендемске инфекције", рекао је Франсис Балукс из Института за генетику Универзитета у Лондону.
🇨🇳#China Ongoing #flu season particularly impacting children, with multiple viruses circulating. High incidence of respiratory pbs. In a local #hospital #Beijing, over700 patients wait in line, estimated waiting time more than 13 hours to see a doctor. @WHO issuing a warning ⚠️ pic.twitter.com/yrOdPlhr7Q
— FranceTVChine (@francetvchine) November 23, 2023
Званичници кинескога националног здравственог министарства одржали су конференцију за новинаре 13. студенога како би извијестили о порасту инциденције респираторних болести. На том догађају није споменута недијагностицирана упала плућа, али један је говорник рекао да сви осјећају да је ове године дошло до пораста респираторних болести у поређењу с периодом прије три године.
Посљедњих су дана медији у градовима као што је Сиан на сјеверозападу објавили видеоснимке болница препуних родитеља и дјеце који чекају прегледе. Неки корисници друштвених мрежа објавили су фотографије дјеце која раде домаћу задаћу док у болници примају интравенске терапије.
(Индекс)