Мађарска је данас сугерисала да би "биолошки напад" могао да буде извор прве епидемије слинавке и шапа у земљи за више од пола вијека, што је изазвало затварање граница и масовно клање стоке на сјеверозападу.
Мађарска је прошлог мјесеца пријавила први случај слинавке и шапа у више од 50 година на сточној фарми на сјеверозападу земље у близини границе са Аустријом и Словачком, саопштила је Свјетска организација за здравље животиња, позивајући се на мађарске власти.
Хиљаде говеда је морало да буде уништено док земља покушава да обузда ширење болести, а Аустрија и Словачка су затвориле десетине граничних прелаза након што се болест појавила у јужном дијелу Словачке.
"У овој фази можемо рећи да не можемо искључити да вирус није природног поријекла, можда имамо посла са вештачки створеним вирусом", рекао је шеф кабинета премијера Виктора Орбана Гергељ Гуљас на брифингу за новинаре.
Одговарајући на питање, Гуљас је рекао да не може искључити да је избијање вируса резултат биолошког напада, без давања информација о томе ко би могао бити одговоран. Он је рекао и да се сумња заснива на усменим информацијама добијеним из стране лабораторије и да њихови налази још нису у потпуности доказани и документовани.
Сточни фонд Мађарске износио је 861.000 грла на основу децембарског пописа стоке, мало се промијенио у односу на годину раније. То је чинило 1,2 одсто укупног сточног фонда Европске уније, према званичној статистици.
Ова болест не представља опасност за људе, али код копитара као што су говеда, свиње, овце и козе изазива грозницу и пликове у устима, а ширење заразе често доводи до ограничења трговине.
Гуљас је рекао новинарима да није откривено ново ширење заразе, а власти континуирано узимају узорке.