Три милиона марака за посљедња три мјесеца задужио се бањалучки Водовод. Тиме су на неко вријеме избјегли колапс, али остаје чињеница да дуговања рјешавају новим задуживањем.
"Водовод а.д. Бања Лука се у посљедња три мјесеца задужио у укупном износу од 3.000.000,00 КМ. Средства су намијењена за измирење обавеза према добављачима и друге обавезе које су настале у току пословања. На питање, под којим условима су нам кредитна задужења одобрена, нисмо у могућности да одговоримо јер су ти подаци пословна тајна", саопштили су из Водовода.
Стари проблеми о којима смо раније писали остају. Само због прекомјерног запошљавања издаци за плате су у протекле четири године порасли за око 4 милиона марака. Обавезе према добављачима порасле су скоро 250%, а због дуга према Електропривреди од два милиона био је блокиран и рачун. Новопечени директор у кратком телефонском разговору за АТВ тврди како је све под контролом, али избјегава да одговори шта и како ће даље обзиром да су три милиона покрила тек оно основно.
"Ми тренутно покривамо техничке трошкове, а ово ћемо остало видјети. Н: Који је даљи план, како планирате спасити предузеће? Од чега да спасим? Н: Од пропасти. Па није то, па није у питању функционисање водовода. Н: Милионска су дуговања. Која? Н: Прво према добављачима. Јесте то све измирили? Ми имамо сад мање према добављачима него што смо имали.
Можда и имају мање, али је питање дана када ће Водовод отпливати у стечај како би се приватизовао - што је изгледа и крајњи циљ бањалучког градоначелника и његових директора кажу из СНСД-а. Љубо Нинковић тврди да су дуговања вишеструко већа од онога што се пише по медијима.
"По граду се прича како градоначелник свјесно хоће да уруши то предузеће како би неком од тајкуна по врло малој цијени поклонио то јавно предузеће. Ја о томе говорим већ неколико мјесеци чак и годину да имамо озбиљан проблем са Водоводом, а сада се то и показује. По мојим информацијама скоро 13 милиона је укупно дуговања Водовода, тако да ме не чуди да морате узети кредит како би исплатили плате", каже Љубо Нинковић, одборник у Скупштини града Бањалука.
На то све средстава нема довољно ни за хемикалије потребне за пречишћавање воде, а по свему судећи крајња адреса биће републичке институције како здравље грађана не би било угрожено, порука је из СНСД-а.