Засигурно се зна да Драшко Станивуковић није у Бањалуци. Ни њему се изгледа не ломи по замрзнутим бањалучким улицама, па је само неколико дана након доласка са Јахорине отпутовао на исток Српске.
Он барем може. Велики дио становника са територије града Бањалука данима не може ни из дворишта. Прије неколико дана се градоначелник извинио за хаос у граду, кола су се сломила на координаторима у зимској служби који су смијењени, а прихваћена је и оставка начелника одјељења за саобраћај који као такав не постоји. Логично.
Што се Бањалучана тиче, логично би било да се најслабија карика у ланцу одговорности тражила на самом врху.
Одговорност за катастрофално стање у Бањалуци је и на градоначелнику. Кажу то грађани највећег града Српске. Посљедице би биле минималне да су се машине на вријеме упалиле и да се одмах кренуло са чишћењем снијега.
"Има зато што није предузео кораке да активира ове који су задужени за то, није његова директна одговорност, али посредна јесте",
"Ово су биле изванредне прилике, дјелимично да",
"Мало сам изненађена да је овако, обично буде све сређено, донекле да", говоре нам грађани Бањалуке.
Овако, већ шести дан слике Бањалуке нису нимало репрезентативне, па их, вјероватно, зато Драшко Станивуковић и не дијели по друштвеним мрежама. Много фотогеничнија тренутно је, очигледно, Јахорина или неки други дио Републике Српске па је вјероватно због тога Драшко Станивуковић и имао турнеју по другим градовима.
И док се бањалучки градоначелник упознавао са ширим завичајем, други су се бринули о људима о којима би требало да брине он. На иницијативу генералног секретара СНСД-а и министра финансија у Савјету Министара Срђана Амиџића, а уз одобрење српског члана предсједништва Жељке Цвијановић у помоћ су са механизацијом прискочили припадници ОС БиХ.
Пробијали су се кроз снијегом оковану Мањачу. Војници су чистили непроходне путеве, а дошли су и до заметених породица које су данима без струје, потпуно одсјечених од остатка Бањалуке.
"Лијепо је то што обилази Брчко, Бијељину, Лопаре, али би градоначелнику Бањалуке било боље да се позабави људима који су му и омогућили да обавља ту функцију. У једној од највећих криза које су погодиле Бањалуку у протекле четири године, градоначелник, који је уједно и командант градског Штаба за ванредне ситуације, није ни био ту. А није ту ни данас. Бањалука није само центар града, Бањалука су и Стричићи, Павићи, Доња Кола - тамо се људи још увијек боре за животе. Апелујем на Град да уколико постоји и један добављач којем нису дужни, да га пошаљу у Бочац и Агино село", каже Амиџић.
Какав градоначелник, такви и сарадници. Небојша Дринић, један од тројице најближих, зимске службе ангажовао је да чисте око самоуслужне праонице у његовом власништву.
И док су из Градске управе на сва звона оглашавали да се снијег чисти по приоритетима, Бањалучани се питају - по чијим? И шта је са оним људима из периферних насеља који већ неколико дана не могу прићи центру града да би, на примјер, купили лијекове. Тамо ће се градоначелник, вјероватно усликати тек када се све отопи. Ако буде имао образа да оде.
Није градоначелник ни у Бијељину, у коју је навратио послије Брчког, а прије Лопара, успио да побјегне прозивкама за катастрофално стање у Бањалуци. Стигле су га кроз пјесму.
Ону којом је дочекан на дружењу ловачког удружења Црњелово. Иако је градоначелник цупкао уз ритам музике, текст му се, рекло би се, није баш свидио.
А камо среће да је ово што је испјевано, била само још једна ловачка.
Пјесму можете послушати у видео прилогу.