Након најава да би могло доћи до потенцијалног појефтињења, цијене станова у Бањалуци, ипак, никад веће. Крећу се од 2.800 до чак шест хиљада марака по квадрату. Купци се најчешће одлучују за куповину станова од 40 до 60 квадрата, односно с двије до три спаваће собе. Док једни годинама покушавају да ријеше стамбено питање, све више је оних који купују некретнине мање квадратуре који касније служе за изнајмљивање.
"У посљедње вријеме већином људи који купују не купују за живот него као облик инвестиције. Појавио се вишак новца на тржишту који се нема гдје уложити, зато што не постоје развијене берзе, инвестициони фондови и онда људи тај вишак новца једино могу пласирати у некретнину. Креирајући ту потражњу повећавају цијене, а онда домаће становништво које купује станове за живот нема услове да купи те станове", каже Стефан Василић, агенција за некретнине "Еуроагент".
У данашње вријеме тешко је и до кредита да би стан уопште могао да се приушти, кажу економисти. Да би цијене биле ниже требало би да дође до засићења на тржишту, односно да понуда станова буде већа од тражње.
"Да понуда станова буде већа од тражње што би онда, вјероватно, дестимулисало даљу градњу и оборило цијену станова и цијену квадрата. Међутим, онако каква је сада ситуација на тржишту тражња је и даље јако велика. Можда тражња не долази толико од домаћег становништва колико долази од наших људи који су у иностранству, који тамо раде и онда покушавају да обезбиједе некретнину у својој земљи, с тим да можемо напоменути да им је веома тешко да обезбиједе некретнину у земљи у којој они тренутно раде", каже Бојан Лучић, економиста.
У прошлој години издато је 17.5 одсто више грађевинских дозвола у Српској у односу на претходне. Иако су цијене папрено високе, потражња и даље не јењава, посебно за становима које купују млади брачни парови.