Сваке зиме иста прича - повећан број пацијената са респираторним инфекцијама. Није ни чудно, јер се у Бањалуци једва дише због ваздуха који је већ одавно окарактерисан као опасан, највише због индивидуалних ложишта. Најчешћи пацијенти су дјеца школског узраста, а често и комплетне породице.
"Симптоми су сузење очију, сврбуцкање носа, болови у носу, пецкање грла, мучнина, повишена температура, накашљавање, ослабљен апетит. То су све симптоми инфекције горњих респираторних путева", каже специјалиста породичне медицине Бранкица Миљановић.
Ваздух који се удише додатно погоршава стање свих болести, посебно болести респираторних путева. Стручњаци кажу да је разлог томе и велика фреквенција аутомобила у комбинацији с густом маглом.
"Имамо велику фреквенцију саобраћаја, односно велики број моторних возила у урбаним срединама, а у Бањалуци мислим да већ број прелази 80.000, а знамо да велики број возила гравитира Бањалуци и долази у Бањалуку, ту можемо видјети како су ове саобраћајне гужве, то све доводи до доприноса, односно изазива загађење ваздуха", поручује начелник Одјељења за заштиту животне средине у Републичком хидрометеоролошком заводу Ранка Радић.
Доктори савјетују само једно - провјетравање просторија уз додатни опрез.
"Не би се требале провјетравати просторије у том периоду када је ваздух баш јако загађен. Међутим, сад долазимо у једну супротност, јер управо код вирусних инфекција горњих респираторних путева, један од основних начина превенције је провјетравање просторија да ваздух буде чист", каже специјалиста породичне медицине Бранкица Миљановић.
А питање је колико би и провјетравање помогло. Ваздух у Бањалуци јутрос је био гори него у Сарајеву, који је јуче, на примјер, био најзагађенији град на свијету. Не смета то много, чини се градоначелнику највећег града Српске. А и зашто би, када није у Бањалуци. Судећи по фотографијама које је објавио на друштвеним мрежама, ужива у планинском снијегу - његовом, како је у опису написао, омиљеном годишњем добу. Да, то је написао.