Komentari:
2
Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je da je proces nove fiskalizacije u potpunosti opravdao očekivanja i da je njegovom primjenom značajno smanjena siva ekonomija, dok je evidentirani promet u Srpskoj praktično udvostručen.
- Izuzetno smo zadovoljni fiskalizacijom. Sam podatak da je 2023. godine, prije fiskalizacije, prikazani promet bio oko 11,3 milijarde KM, a 2025. godine više od 23 milijarde KM, govori sam za sebe - rekla je Vidovićeva.
Vidovićeva je navela da rast cijena nije mogao biti jedini razlog ovako velikog povećanja evidentiranog prometa.
- Ima tu i rasta cijena, ali to ne može objasniti povećanje veće od sto odsto. Apsolutno smo dokazali ono što smo i govorili – da je stari sistem vremenom pokazao sve svoje slabosti - istakla je Vidovićeva.
Prema njenim riječima, raniji model fiskalizacije nije mogao pratiti tehnološki razvoj i ostavljao je prostor za zloupotrebe, prenosi Srna.
- To je bio zastarjeli sistem. Bilo je mnogo softverskih rješenja koja nisu slala podatke Poreskoj upravi. Ovo je sada jedan savremen i napredan sistem koji nam omogućava da konačno vidimo koliki je stvarni promet u Republici Srpskoj - rekla je Vidovićeva.
Ona je naglasila da je novi sistem dao snažan doprinos borbi protiv sive ekonomije.
- Povećanje prometa od preko sto odsto pokazuje koliko je smanjena siva zona. Borba protiv sive ekonomije je stalan proces i države i ozbiljnih poslodavaca, jer ona predstavlja nelojalnu konkurenciju onima koji rade u skladu sa zakonom", poručila je Vidovićeva.
Ona je podsjetila da je fiskalizacija realizovana o trošku budžeta Republike Srpske.
- Niko od privrednika nije kupovao kase i opremu. Budžet je preuzeo taj teret. Naravno da je bilo primjedaba na početku, i opravdanih i neopravdanih, ali danas su rezultati vidljivi - rekla je Vidovićeva za Srnu.

Republika Srpska
2 h
2
Republika Srpska
2 h
0
Republika Srpska
3 h
0
Republika Srpska
16 h
0Najnovije
12
00
12
00
11
58
11
56
11
54
Trenutno na programu