Венс: Јуче је био веома добар дан

22.06.2026 13:31

Коментари:

0
Потпредсједник САД Џ. Д. Венс гестикулира поред пакистанског премијера Шехбаза Шарифа прије четвоространог састанка између Сједињених Држава, Ирана, Пакистана и Катара у луксузном хотелском комплексу Бургеншток са погледом на језеро Луцерн, Швајцарска, у недјељу, 21. јуна 2026.
Фото: Fabrice Coffrini/Keystone via AP/Tanjug

Велики напредак остварен је у преговорима САД и Ирана у вези са окончањем сукоба, изјавио је амерички потпредсједник Џејмс Дејвид Венс.

"Јуче је био веома добар дан. Остварили смо добар напредак", рекао је Венс новинарима у Швајцарској.

Венс је појаснио да су САД и Иран постигли договор у вези са повратком инспектора Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) у Иран, те да би се они могли већ данас вратити у ту земљу.

Према његовим ријечима, постављен је чврст темељ за постизање коначног мировног споразума, преноси Срна.

Сунце и врућина

Планета "гори": Град у БиХ међу рекордерима Европе

Венс је нагласио да представници Ирана нису напустили преговарачку платформу, те да настављају рад на техничком нивоу са тимовима у Швајцарској.

Потпредсједник САД истакао је да је Вашингтон створио механизам за спречавање ескалације између Израела, Либана и Хезболаха, те да Вашингтон разматра одмрзавање иранских средстава, али да жели да буде сигуран да се та средства неће употријебити за финансирање тероризма.

Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено уз обавезно навођење извора и уз постављање линка ка изворном тексту на порталу atvbl.rs.

Подијели: