Poruka iz Amerike: Očekujemo odlazak Šmita, Evropa pokazala neuspjeh

22.06.2026 14:53

Komentari:

0
Порука из Америке: Очекујемо одлазак Шмита, Европа показала неуспјех

Iz američkog Stejt Departmenta saopšteno je da u junu očekuju odlazak Kristijana Šmita, uz najavu da bi novi visoki predstavnik trebalo da preuzme dužnost do kraja mjeseca.

Nakon što na sjednici Upravnog odbora PIK-a, održanoj 3. i 4. juna u Sarajevu, nije postignut dogovor o izboru novog visokog predstavnika, najavljeno je da će konsultacije biti nastavljene i da bi nova sjednica trebala biti održana krajem juna.

fond zdravstvenog osiguranja fzo

FZO Srpske odgovorio na poziv Vlade: Zaposlena djeca poginulih boraca

U izjavi za Fenu iz Stejt Departmenta rečeno je da se u javnosti očekivalo da će na sastanku PIK-a, održanom početkom juna, biti izabran novi visoki predstavnik s ciljem osiguranja stabilnosti Bosne i Hercegovine.

"Delegacija SAD-a nastojala je postići konsenzus oko zajedničke vizije i italijanskog kandidata koji posjeduje odgovarajuće kvalifikacije. Sjedinjene Američke Države konstatovale su neuspjeh evropskih partnera da postignu konsenzus oko evropskog kandidata te su razočarane što su te podjele spriječile PIK da ispuni svoj zadatak - izbor novog visokog predstavnika", istakli su.

Пожар ватрогасци

Požar u centru za obuku, najmanje osam poginulih

"Kao što je navedeno u njegovom obraćanju Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, očekujemo da Šmit u junu napusti dužnost. Takođe, očekujemo da novi visoki predstavnik preuzme dužnost do kraja juna", kazali su iz Stejt Departmenta.

Na kraju su poručili da SAD nastavljaju podržavati Dejtonski mirovni sporazum i teritorijalni integritet BiH.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na portalu atvbl.rs.

Podijeli: