Macut: Fondove u Srbiji iskoristiti za saradnju naučnih radnika

23.06.2026 11:46

Komentari:

0
Предсједник Владе Србије Ђуро Мацут
Foto: ATV/Branko Jović

Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da je na današnjem sastanku sa predsjednikom Vlade Republike Srpske Savom Minićem u Banjaluci bilo riječi o otvaranju fondova u Srbiji za saradnju u okviru konzorcijuma naučnih radnika Srbije i Srpske, čime će biti podignut nivo saradnje u oblasti nauke.

"Nadam se uspostavljanju još boljih veza. To je zajednički naučni prostor u okviru naše zajednice", rekao je Macut na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je naveo da će biti formirana i radna grupa koja će voditi računa o nauci i visokom obrazovanju.

"Razgovarali smo i o širenju kulturnih veza. Ovo je jedan od dobrih trenutaka da pokažemo da Višegrad i Andrićev institut mogu da posluže kao osnova za pokretanje Andrićevih dana, odnosno okupljanja na Drini, reci koja ujedinjuje srpski narod sa obe svoje strane", rekao je Macut.

Валерија Илић

Novinarka ATV-a Valerija Ilić osvojila treću nagradu u kampanji "Stop švercu"

On je istakao da je na sastanku razgovarano i o nastavku infrastrukturnih projekata, posebno putnoj infrastrukturi, te otvaranju tendera i završavanju dokumentacije za revitalizaciju željezničkog pravca od Mokre Gore do Višegrada.

"Osim toga, avio-linije su takođe bitne u saobraćajnom smislu", rekao je Macut.

On je izrazio nadu da će mjesečni sastanci predstavnika vlada Srbije i Republike Srpske doprinijeti bržoj realizaciji dogovorenih zajedničkih projekata.

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na portalu atvbl.rs.

Podijeli: