Аутор:
АТВ редакцијаКоментари:
0
Уочи сједнице Савјета за имплементацију мира (ПИК), на којој би требало расправљати о високом предсавнику у БиХ, у Сарајево 2. јуна стижу министри из Француске и Њемачке.
Према информацијама до којих је дошао Кликс, БиХ посјетиће министар за Европу при Министарству за Европу и спољне послове Француске Бенжамен Адад и министар за Европу у Министарству спољних послова Њемачке Гинтер Крихбаум.
Како наводи исти извор, француски и њемачки званичници састаће се са више домаћих политичких актера, а очекује се да разговори буду усмјерени на избор новог високог представника у БиХ.
Њихова посјета долази свега дан прије почетка сједнице ПИК-а, заказане за 3. и 4. јун, на којој би требало да буде донесено коначно рјешење о високом представнику. Подсјећамо, њемачког држављанима Кристијана Шмита је такође именовао ПИК и никада није потврђен у Савјету безбједности УН-а.
Према доступним информацијама, Француска и Њемачка још нису заузеле коначан став о кандидатури италијанског дипломате Антонија Занардија Ландија, који за сада има подршку Италије и Сједињених Америчких Држава.
Истовремено, европске државе и институције Европске уније наводно не подржавају могућност да нови високи представник постане амерички кандидат Вилијам Ругер.
Коначна одлука ПИК-а очекује се најкасније 4. јуна.
Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено уз обавезно навођење извора и уз постављање линка ка изворном тексту на порталу atvbl.rs.

БиХ
3 седм
0
БиХ
3 седм
0
БиХ
3 седм
3
БиХ
3 седм
2
БиХ
2 седм
0
БиХ
2 седм
0
БиХ
3 седм
0
БиХ
3 седм
2Најновије
19
58
19
49
19
46
19
36
19
28
Тренутно на програму