Мацут: Фондове у Србији искористити за сарадњу научних радника

23.06.2026 11:46

Коментари:

0
Предсједник Владе Србије Ђуро Мацут
Фото: АТВ/Бранко Јовић

Премијер Србије Ђуро Мацут изјавио је да је на данашњем састанку са предсједником Владе Републике Српске Савом Минићем у Бањалуци било ријечи о отварању фондова у Србији за сарадњу у оквиру конзорцијума научних радника Србије и Српске, чиме ће бити подигнут ниво сарадње у области науке.

"Надам се успостављању још бољих веза. То је заједнички научни простор у оквиру наше заједнице", рекао је Мацут на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Он је навео да ће бити формирана и радна група која ће водити рачуна о науци и високом образовању.

"Разговарали смо и о ширењу културних веза. Ово је један од добрих тренутака да покажемо да Вишеград и Андрићев институт могу да послуже као основа за покретање Андрићевих дана, односно окупљања на Дрини, реци која уједињује српски народ са обе своје стране", рекао је Мацут.

Валерија Илић

Новинарка АТВ-а Валерија Илић освојила трећу награду у кампањи "Стоп шверцу"

Он је истакао да је на састанку разговарано и о наставку инфраструктурних пројеката, посебно путној инфраструктури, те отварању тендера и завршавању документације за ревитализацију жељезничког правца од Мокре Горе до Вишеграда.

"Осим тога, авио-линије су такође битне у саобраћајном смислу", рекао је Мацут.

Он је изразио наду да ће мјесечни састанци представника влада Србије и Републике Српске допринијети бржој реализацији договорених заједничких пројеката.

Преузимање дијелова текста или текста у цјелини је дозвољено уз обавезно навођење извора и уз постављање линка ка изворном тексту на порталу atvbl.rs.

Подијели: